Toyota Zielona Góra

Wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę. Świat potępia decyzję Putina, który grozi atakiem atomowym

W czwartek, 24 lutego nad ranem Rosa zaatakowała Ukrainę. Ukraińska armia odpiera ataki powietrzne. Rosyjskie wojsko ostrzałem rakietowym zaatakowało obiekty militarne wojskową i lotniska w kilku miastach, między innymi w Boryspolu pod Kijowem.

Mariusz Kamiński: – Od tygodni przygotowywaliśmy się na różne warianty rozwoju sytuacji, w tym na ew. przyjęcie uchodźców z Ukrainy na wypadek konfliktu zbrojnego większej skali. W województwie podkarpackim i lubelskim uruchamiamy punkty recepcyjne

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Wybuch po trafieniu magazynu broni

Dziennikarz z Ukrainy opublikował mapę potwierdzonych ataków wojska rosyjskiego na Ukrainę. 

Ursula von der Leyen: - Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zburzyć europejskiej architektury bezpieczeństwa. Nie powinien lekceważyć determinacji i siły naszych demokracji.Unia Europejska stoi za Ukrainą i jej mieszkańcami. Ukraina zwycięży.
  • Wojsko rosyjskie, pojazdy opancerzone przekracza granicę Ukraińską w obwodach czernichowskim, sumskim,  ługańskam i charkowskim. Najpierw jest ostrzał  artyleryjski, potem wjeżdża wojskowo – informuje straż graniczna Ukrainy oraz MSW. Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę

W Donbasie został wysadzono w powietrze most przez rzekę Donec, żeby uniemożliwić przejazdu rosyjskich czołgów – informuje przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Mieszkańcy Kijowa wyjeżdżają ze stolicy. W mieście zaczyna się paraliż banków oraz sklepów. Na drogach są korki.

– o godz. 5.00, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na lotniska w Boryspolu, w miastach Ozernoje, Kułbakino, Czuhujewo, Kramatorsku, Czarnobajewce oraz na obiekty wojskowe Ukrainy. Agresor rozpoczął ostrzał artyleryjski terytorium i miejscowości Ukrainy wzdłuż granicy państwowej – podał sztab Ukrainy.

Ukraińskie służby poinformowały o atakach również w obwodzie lwowskim. CNN informuje, że wojsko rosyjskie weszło na Ukrainę z Białorusi.

– Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie – powiedział Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Putin grozi, że w razie reakcji sięgnie po śmiercionośną broń atomową. Putin: – Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko.

W rejonach Ługańska, Sumy, Charkowa, Czernihiwskiego i Żytomyra trwają ataki na jednostki graniczne, sprzęt graniczny i punkty kontrolne z zastosowaniem artylerii oraz ciężkiego sprzętu.  

Szefowa Komisji Europejskiej: Unia Europejska stoi ramię w ramię z Ukrainą. Będziemy dalej wspierać Ukrainę. Celem Rosji jest nie tylko Donbas, nie tylko Ukraina. Celem Rosji jest destabilizacja Europy, a także całego porządku międzynarodowego. Pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności za to, co się stało.

Premier Kanady Justin Trudeau potępił rosyjską inwazję na Ukrainę.

Prezydent Francji Emmanuel Macron stanowczo wezwał Rosję do zaprzestania ataku na Ukrainę.

Toyota Zielona Góra