Toyota Zielona Góra

Zaginęła 89-latka. Ogłoszono alarm dla komendy policji

Policjanci odnaleźli starszą kobietę, która wyszła z domu i nie było z nią żadnego kontaktu. Przekazane informacje na temat stanu jej zdrowia, a także niskie temperatury mogły wskazywać na zagrożenie dla życia, dlatego dla policjantów ogłoszono alarm. Po zmroku funkcjonariusze zauważyli 89-latkę idącą ulicą. Kobieta cała i zdrowa wróciła pod opiekę bliskich.

Policjanci z gorzowskiej komendy w miniony weekend dostali informację o 89-latce, która wyszła z domu i nie było z nią kontaktu. – Kobieta mająca problem z orientacją oddaliła się w nieznanym kierunku – mówi podkom. Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik gorzowskiej policji. Zbliżał się wieczór i o zaginięciu zastali powiadomieni policjanci.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Funkcjonariusze zebrali niezbędne informacje, z których wynikało, że nie miała znajomych, u których mogłaby przebywać. Nie dotarła też do nikogo z rodziny. 89-latka miała problem z orientacją, a zapadający zmrok i coraz niższa temperatura spowodowała, że funkcjonariusze szybko podjęli decyzję o ogłoszeniu alarmu i wezwaniu dodatkowych sił do poszukiwań.

Policjanci podzielili się na zespoły, żeby przeszukać jak największy teren. W działania zaangażowani zostali funkcjonariusze wszystkich pionów. Mundurowi spotkali także sporo mieszkańców okolicy, którzy zaniepokojeni losem starszej kobiety, wyszli, by pomóc w działaniach.

Policjanci zauważyli kobietę około godziny 22:00 niedaleko miejsca zamieszkania. Czuła się dobrze, ale miała problem z powrotem do domu. Z uwagi na stan zdrowia nie potrafiła wyjaśnić, gdzie spędziła ostatnie godziny. Kobieta nie była jednak zmarznięta, a to oznacza że mogła się gdzieś schronić. Być może ktoś ją widział, ale informacja o miejscu przebywania mieszkanki Gorzowa nie została przekazana rodzinie lub policji.

Gorzowscy policjanci w 2021 r. ogłaszali alarm aż 40 razy w związku z poszukiwaniem osób. W tym trybie policjanci, którzy mają wolne, jadą do służby by jak najszybciej odnaleźć zaginiona osobę. Sporo zawiadomień dotyczy osób starszych, schorowanych, które mają problemy uniemożliwiające im wrócić do domu. Warto wyposażyć ich w telefony, zegarki lub inne urządzenia, które nadają sygnał GPS.

Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie uruchomi pilotażowy projekt, w ramach którego grupie seniorów narażonych na takie sytuacje, przekazane zostaną opaski z możliwością identyfikacji lokalizacji. – Warto w rodzinach pomyśleć o takich rozwiązaniach, bo jest to inwestycja w bezpieczeństwo osób starszych – mówi podkom. Jaroszewicz.