Zielonogórska policja będzie patrolować kąpieliska

Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po wypiciu alkoholu.

Wakacje już lada chwila, dlatego zielonogórscy policjanci są obecni w rejonach kąpielisk tych strzeżonych jak i niestrzeżonych. Policja zachęca do korzystania z miejsc strzeżonych, na których jest ratownik i wydzielone miejsce do pływania.

Policjanci mają świadomość, że wiele osób wybierze kąpieliska niestrzeżone nad jeziorem, zalewem czy rzeką. – Z tego powodu mamy szczególny apel o rozwagę i ostrożność kierują właśnie do nich – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka policji w Zielonej Górze.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Bardzo ważnym jest, żeby kąpać w miejscach objętych zakazem i unikać skoków do wody w tam, gdzie nie znamy głębokości i nie wiemy co znajduje się na dnie.

Patrole zielonogórskiej policji na kąpieliskach

Przygotowując się do sezonu letniego powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i w jaki sposób udzielić bezpiecznie pomocy tonącemu – nigdy nie wiemy czy nie znajdziemy się w sytuacji gdy to od naszych umiejętności i wiedzy będzie zależało życie drugiego człowieka.

Pamiętajmy!

– Zażywajmy kąpieli tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.

– Nie zakłócajmy wypoczynku i kąpieli innym;

– Nie wchodźmy do wody po alkoholu lub gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek;

– Nie wskakujmy do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna, a także gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem;

Czytaj też – Śmiertelny wypadek pod Krosnem Odrzańskim. Kierowca BMW uciekając policji uderzył w drzewo. Nie żyje (ZDJĘCIA)

– Nie wolno kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach. 

Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po wypiciu alkoholu.