Złodziej samochodów uciekał policji

Strzeleccy policjanci odzyskali skradzionego w Niemczech volkswagena tourana o wartości około 24 tys. zł. Kierowca zatrzymany do kontroli usiłował uciekać, lecz został zatrzymany przez policjantów w pościgu. Wczoraj sąd na miesiąc aresztował mężczyznę.

Do zdarzenia doszło w piątek 12 października 2012 r. Policjanci z drogówki w Strzelcach Krajeńskich pełnili służbę na terenie miejscowości Zwierzyn. Około 10.00 zauważyli jak w ich kierunku z nadmierną prędkością zbliżają się dwa pojazdy, z których jeden był holowany. Policjanci postanowili zatrzymać do kontroli samochody, dając wyraźne znaki i wskazując miejsce, w którym należy się zatrzymać.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kierowca osobowego seata, który holował volkswagena tourana, włączył kierunkowskaz dając znak, że się zatrzymuje. Kiedy jednak zbliżył się do miejsca, w którym stali funkcjonariusze, gwałtownie przyśpieszył. Policjanci, widząc takie zachowanie, natychmiast ruszyli w pościg. Kiedy okazało się, że na drodze seata stoi duży pojazd ciężarowy, a z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód, kierowca gwałtowanie zahamował, po czym ponownie gwałtownie ruszył.

Okazało się, że kiedy kierowca seata gwałtownie ruszył zerwała się linka holownicza i touran wraz z kierowcą został na środku jezdni. Kierowca seata z dużą prędkością oddalił się w nieznanym kierunku. W momencie kiedy funkcjonariusze dojeżdżali już do volkswagena kierowca gwałtownie wyskoczył z pojazdu i zaczął uciekać w kierunku pobliskiej szkoły, pokonując ogrodzenie, a następnie próbował ukryć się na terenie niedalekiej posesji.

Jeden z policjantów ruszył w pościg biegnąc za mężczyzną ponad pół kilometra, drugi odciął uciekającemu drogę ucieczki. Mężczyzna został zatrzymany, kiedy próbował schować się w krzakach.

Po doprowadzeniu do radiowozu mężczyznę przewieziono do policyjnej izby zatrzymań. Ma 20 lat i jest mieszkańcem gminy Zwierzyn. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że auto ,którym jechał, zostało skradzione w Niemczech dwa dni wcześniej.

W sobotę mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzuty. W niedzielę strzelecki sąd zdecydował, że 20-latek najbliższy miesiąc spędzi w areszcie. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Samochód został zabezpieczony przez funkcjonariuszy na policyjnym parkingu. Pokrzywdzonym jest obywatel Niemiec. Po wykonaniu niezbędnych czynności przez policję, pojazd trafi do prawowitego właściciela.