Bezwzględny gang oszukał 600 firm transportowych w kraju. Przestępcy zarobili 3 mln zł (FILM, ZDJĘCIA)

Podczas śledztwa cały czas występowała osoba 47-latka. To gorzowianin, który według śledczych kierował zorganizowaną grupą przestępczą

Gorzowska policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która w bezczelny sposób oszukał niemal 600 firm transportowych z kraju. Zarobili na tym 3 mln zł. Zatrzymano 10 osób, z których 7 odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wszystko zaczęło się w 2017 r. Do gorzowskich policjantów zgłosiła się osoba oszukane przez firmę transportową, która zlecała mu transport poprzez platformę transportową. Poszkodowany wykonał usługę i zgodnie z instrukcją próbował wysłać dokumenty. Wtedy okazywało się, że wskazana strona internetowa nie działa. Potwierdzenie wykonania zlecenia wysłano pocztą.

Wtedy stało się coś zaskakującego. Firma zlecająca transport nie zapłaciła za usługę twierdząc, że wykonawca nie spełnił warunków i naliczała mu kary.

Okazało się, że taki sam mechanizm oszuści stosowali wobec wszystkich innych firm transportowych. Kary jakie naliczyli uczciwym formom wynosiły nawet 50 tys. euro.

Policjanci docierali do kolejnych pokrzywdzonych z całej Polski. To w sumie aż niemal 600 firm. –  Śledczy ustalili, że w przestępczym procederze bierze udział nie tylko jedna firma, ale co najmniej kilka, które założone były w różnych miastach Polski, część z nich na „słupy” – mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Podczas śledztwa cały czas występowała osoba 47-latka. To gorzowianin, który według śledczych kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Oszuści zarobili niemal 3 mln zł.
Gang został rozbity przez gorzowskich policjantów. Zatrzymano 10 osób wieku od 40 do 55 lat. Usłyszeli ono zarzuty za oszukanie prawie 600 firm. Siedem osób odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Szefowi grupy grozi 10 lat więzienia, a pozostałym osobom do 8 lat więzienia. Liczący ponad 1400 stron akt oskarżenia jest już gotowy i trafi do sądu.
W wielkiej sprawie zabezpieczono tony dokumentów, które stały się dowodami. Udało się nie tylko rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, ale także zabezpieczyć pieniądze, nieruchomości i pojazdy na łączną kwotę 1,6 mln zł.

Zostań kierowcą bolta