Drożeją samochody. I tańsze już nie będą

Obecnie auta drożeją w naprawdę szybkim tempie. Inflacja jest na wysokim poziomie i wielu kierowców zastanawia się, czy dzięki temu udało im się zyskać na swoim aucie. Sytuacja jest bardziej złożona i warto dokładniej ją przeanalizować. Jak więc inflacja wpłynęła na to ile warte są obecnie samochody osobowe?

Jak zmieniły się ceny aut w ciągu ostatniego roku?

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Najbardziej dynamiczny wzrost cen rozpoczął się w październiku 2021 roku. Jeszcze wtedy stopy procentowe były na poziomie od 0% do 0,50%. Aktualnie w zależności rodzaju ich wysokość to od 5,50 do 6,50%. Przez to znacząco wzrosły na przykład raty kredytów, czy też leasingów, a co za tym idzie wartość nowego auta. Szacunki mówią o tym, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy rata miesięczna leasingu wzrosła o 266 złotych na każde 100 tysięcy złotych finansowania.

CZYTAJ WIĘCEJ NA SAMOCHODY.PL

To jak dużo kosztują auta osobowe widać również na przykładzie średniej ważonej ceny nowego samochodu osobowego. Ta jeszcze w 2018 roku wynosiła około 100 tysięcy złotych. W ciągu 4 lat urosła o ponad 40% do poziomu około 143 tysięcy złotych, a prognozy mówią o tym, że niebawem przekroczy 150 tysięcy złotych.

Podwyżki widać również na przykładzie średnich cen katalogowych. Te w marcu 2022 roku wyniosły prawie 155 tysięcy złotych. Oznacza to wzrost o 13,5% w skali roku. Rzeczywista podwyżka to jednak około 24%, gdyż oprócz wzrostu cen katalogowych należy również pod uwagę wziąć wyższe koszty ubezpieczenia nowego auta, czy też znacznie wyższe stopy procentowe z racji na to, że wedle szacunków około 75% samochodów w Polsce jest kupowanych przy pomocy zewnętrznego finansowania.

CZYTAJ WIĘCEJ NA SAMOCHODY.PL