Jak bezpiecznie jechać autostradą? Najczęściej popełniane błędy przez kierowców

Każdy, kto posiada prawo jazdy, z pewnością prędzej czy później stanie przed wyzwaniem wyjazdu na autostradę. Jak jeździć bezpiecznie po drogach szybkiego ruchu? Jakie błędy popełniane są przez kierowców najczęściej?

Bezpieczna jazda po drogach szybkiego ruchu

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jedną z najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy po drodze szybkiego ruchu jest utrzymywanie dużego odstępu od jadących przed nami pojazdów. Duże prędkości sprawiają, że dystans ten musi być znacznie większy. Jest on zresztą określony jako odległość w metrach równa połowie prędkości. Co to oznacza? Że przy prędkości 100 km/h konieczne jest zachowanie minimum 50m odstępu. Kolejną zasadą, której należy się trzymać podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu jest ostrzeganie awaryjnymi światłami o występujących korkach czy zatorach.

Dzięki temu prostemu gestowi, pozostali kierowcy mają czas na reakcję już dłuższą chwilę przed dojechaniem do utrudnienia, a to zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko karambolu. Zasadą, która może uratować ludzkie życie jest korytarz życia. Dotyczy to sytuacji, w której na drodze powstaje korek, kierowcy są zobowiązani do umożliwienia służbom ratunkowym swobodnego przejazdu. Taki korytarz życia tworzy się zawsze między pierwszym a drugim pasem od lewej strony. 

Bezpieczna jazda autostradą- jakie błędy są najczęstsze?

Jednym z często popełnianych przez kierowców błędów na drogach szybkiego ruchu jest wykonywanie nieprzewidzianego manewru wyprzedzania. Przy dużej prędkości ważne jest, by wszelkie ruchy były płynne i nie wywoływały dezorientacji innych kierowców. Niestety, w rzeczywistości takie nagłe ruchy są często spotykane i bardzo niebezpieczne. Kolejnym błędem jest zmiana pasa bez odpowiednio wczesnej sygnalizacji tej zmiany.

Jeśli samochód poruszający się prawym pasem nagle zmieni pas na lewy mimo, iż za nim porusza się inny samochód z o wiele wyższą prędkością, ryzyko kolizji jest ogromne. Błędem jest także jazda lewym pasem- lewy pas powinien służyć do wyprzedzania. Bardzo ważne jest, by bez względu na to, którym pasem aktualnie się poruszamy, zawsze dokładnie spoglądać w lusterka. Większość kierowców nie jest przyzwyczajona do tego, że ktoś może ich wyprzedzać prawym pasem, a to krótka droga do poważnej kolizji, nierzadko kończącej się nawet dachowaniem samochodu. Błędem popełnianym przez kierowców jest także jazda zawsze maksymalną dozwoloną prędkością. To, że znaki drogowe dozwalają prędkość 140km/h nie oznacza wcale, że po mokrej albo śliskiej nawierzchni warto jechać z taką właśnie prędkością. Zawsze dostosuj prędkość do panujących warunków, nasilenia ruchu czy innych czynników, które wpływają na poziom bezpieczeństwa.

Przepisy o ruchu drogowym, które trzeba znać poruszając się autostradą

Należy pamiętać, że autostrady wymagają zastosowania się do konkretnych przepisów. Na autostradzie zabronione jest zawracanie, cofanie, zatrzymywanie i postój z wyjątkiem przeznaczonych do tego miejsc. Nie wolno także holować pojazdów, chyba że mówimy o pojazdach do tego przeznaczonych, a holowanie odbywa się to tylko do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Na autostradę wolno wjechać jedynie pojazdem, który porusza się z prędkością minimum 40 km/h. Standardowo, poruszamy się prawym pasem, a pas lewy i środkowy służą jedynie do wyprzedzania.

Oznacza to, że po zakończonym manewrze wyprzedzania należy wrócić na prawy pas. Obowiązkiem każdego kierowcy określonym w przepisach ruchu drogowego, jest stworzenie korytarza życia w sytuacji jego konieczności, o czym zresztą już wspominaliśmy. Obowiązek ten obowiązuje w sytuacji wzmożonego ruchu i konieczności przejazdu służb ratunkowych. Więcej informacji na stronie https://autostrady.com.pl/winiety/.