Kradzież z muzeum zabytkowych monet wartych ok. 1,5 mln zł wyjaśniona. Zaskakujące kto je kradł (ZDJĘCIA)

Kradzież z muzeum zabytkowych monet wartych ok. 1,5 mln zł wyjaśniona. fot. mat. policji

Kryminalni z komendy w Bydgoszczy od 2019 r. prowadzili śledztwo w sprawie kradzieży 194 zabytkowych monet z okresu od XVI do XIX w. o szczególnym znaczeniu dla kultury. Zniknęły ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i Toruńskiego Towarzystwa Naukowego.

Śledztwo ruszył po ujawnieniu przez dyrekcję muzeum dużych braków w kolekcji monet. Ktoś ukradł aż 367 sztuk.  Aż 282 monet stanowiły własność Muzeum Okręgowego w Toruniu, natomiast pozostałe 79 monet było depozytem Toruńskiego Towarzystwa Naukowego.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kryminalni dotarli do złodzieja oraz pasera. Odzyskali  59 monet. Ustalili, że inne monety oferowane były do sprzedaży w domach aukcyjnych oraz na akcjach internetowych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Za kradzieżami stał kustosz muzeum. Systematycznie wynosił cenne numizmaty do pasera, który prowadził sklep w Toruniu. Kustosz z kradzieży monet uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Kustosz usłyszał zarzuty kradzieży 194 monet wartości niemal 1,5 mln zł. Postawiono mu też zarzut wywozu bez zezwolenia  monet do Niemiec.

Kustosz trafił pod dozór policji z zakazem opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Wobec pasera stosowano poręcznie majątkowe w kwocie 10 tys. zł oraz zabezpieczenie majątkowe poprzez zajęcie 6 tys. euro.

W dniu 20 czerwca, do prokuratury skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kustoszowi i paserowi. Oskarżonym grożą kary do 15 lat więzienia.

Nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski.