Policjanci weszli do sali w hotelu w Szprotawie, w której odbywało się bezpłatne badane wzroku

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przy zawieraniu umów na pokazie przedsiębiorca nie może żądać zapłacenia pełnej kwoty ani też zaliczki, nie może również udzielić kredytu.

Bezpłatne badanie wzroku, słuchu, niezobowiązujące pokazy czy atrakcyjne prezenty, to hasła, które często w słuchawce telefonu słyszą szczególnie seniorzy, aby przybyć na spotkanie, podczas którego są oferowane na sprzedaż produkty w znacząco zawyżonych cenach oraz podpisywane bardzo niekorzystne umowy ratalne. Na takie spotkanie przyszli policjanci wraz z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. Po przybyciu „niespodziewanych gości” okazało się, że żaden z prezentowanych produktów nie jest na sprzedaż.

– Otrzymaliśmy informację o tym, że jest planowanie kolejne „bezpłatne badanie wzroku” dla seniorów tym razem w Szprotawie – mówi sierż. sztab. Arkadiusz szlachetko, rzecznik policji w Żaganiu. Podczas takich spotkań oferowane są na sprzedaż produkty w znacząco zawyżonych cenach oraz zawierane niekorzystne umowy ratalne, odstąpienie, od których jest później bardzo trudne.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Z uwagi na to, że firmy organizujące takie pokazy często bazują na łatwowierności osób starszych, na spotkanie, które odbyło się w piątek, 16 lutego, w jednym z lokali w Szprotawie, udał się asp. Mateusz Nicpoń, zastępca komendanta komisariatu w Szprotawie wraz z policjantami oraz Marzeną Głowacz, powiatowym rzecznikiem konsumentów w Żaganiu.

Szprotawa. Policjanci sprawdzili pokaz

Ich wizyta miała na celu sprawdzenie, czy wszystko na spotkaniu przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz aby przestrzec przed zawieraniem niekorzystnych umów.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przy zawieraniu umów na pokazie przedsiębiorca nie może żądać zapłacenia pełnej kwoty ani też zaliczki, nie może również udzielić kredytu.

Czytaj też – Zadzwoniła do córki. 87-latka zdążyła tylko powiedzieć „ratunku”

Jeżeli podczas takiego spotkania zdecydujemy się na zakup to po podpisaniu umowy, zabieramy produkt do domu bez płacenia i mamy 14 dni na podjęcie decyzji czy odstępujemy od umowy i zwracamy towar, czy też zatrzymujemy go i dokonujemy płatności.

Okazało się, że na spotkaniu żaden z prezentowanych produktów nie był na sprzedaż. Po zakończeniu spotkania policjanci przekazali zgromadzonym na sali kilkunastu seniorom, informacje, aby zapobiegać próbom oszustwa i uświadamiać, jakie prawa ma każdy konsument. – Będziemy na każdym tego typu spotkaniu, które będzie odbywało się na terenie powiatu żagańskiego – mówi sierż. sztab. Szlachetko.