Chirurdzy szpitala w Zielonej Górze wycieli pacjentce guz ważący 42 kg. Był cięższy od kobiety i największy w Polsce

Guz ważył 42 kg. fot. Szpital Uniwersytecki w Zielone Gorze

Aż 42 kg ważył guz, który kilka dni temu wycieli chirurdzy zielonogórskiego szpitala uniwersyteckiego. Podobno ważył więcej, niż pacjentka. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

– Wiedząc o guzie w brzuchu pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy ten uniemożliwił jej chodzenie – wyjaśnia szef chirurgii ogólnej i i onkologicznej dr hab. n.med. Dawid Murawa we wpisie na szpitalnym facebooku. Chirurg razem ze swoim zespołem podjął się operacji trwającej aż 7 godzin.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Usunięty guz ważący aż 42 kg

Jak informuje zielonogórski szpital uniwersytecki, konieczna była rekonstrukcja obustronna żył biodrowych zewnętrznych, a ubytek krwi sięgnął 8 litrów. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu.

W operacji brali udział: dr n. med. Miłosz Jasiński – urolog, Magdalena Wirtek i Joanna Sulikowska-Pankiewicz – lek. Anestezjologiczne, Maja Molska – lek. stażystka, a także Małgorzata Kitta i Marta Stępkowska – piel. instrumentariuszki oraz Agnieszka Zajączkowska i Magdalena Kurpisz – piel. anestezjologiczne.

Po kilka dniach od zabiegu, pacjentka została przekazana z OIOM na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Zjadła również pierwszy, lekki posiłek.

Reklama pościgi