Fiolki z gazem bojowym znaleziono na poddaszu w Żarach

Pracownicy firmy dekarskiej podczas prac remontowych budynku w Żarach, dokonali niebezpiecznego odkrycia. Znaleźli  gaz bojowy w szklanych fiolkach z 1975 r.

W poniedziałek 18 listopada na komendę w Żarach zgłosił się Stanisław Ł., właściciel firmy dekarskiej. Mężczyzna oświadczył, że w bagażniku swojego samochodu ma gaz bojowy w szklanych pojemnikach.

Jeden z pracowników  jego firmy znalazł fiolki sprzątając dachówki na strychu. Funkcjonariusze  zabezpieczyli siedem szklanych ampułek z  chloropikryną o pojemności 5 ml każda, które umieszczone były w dwóch kartonowych pudełkach. Nie wiadomo skąd ciecz  znalazła się na poddaszu. Wszczęto postępowanie  przygotowawcze  w tej sprawie.

Godna naśladowania jest postawa Stanisława Ł., który zaalarmował najbliższą jednostkę policji. Kontakt z chloropikryną może powodować podrażnienia błony śluzowej oczu i dróg oddechowych. W  większym stężeniu działa dusząco, wywołuje ból żołądka, wymioty, może doprowadzić nawet do utraty przytomności, a w kontakcie ze skórą powoduje poparzenia. W czasie  I wojny światowej używana była jako gaz bojowy.