Zabytkowy pistolet vis znaleziony podczas remontu domu

W stropie, w starym poniemieckim domu, osoby prowadzące prace remontowe odnalazły nietypowe znalezisko. W glinie, pomiędzy deskami ukryty był pistolet vis z 1936 r. O odkryciu natychmiast poinformowano policję, która zabezpieczyła broń.

We wtorek, 28 stycznia, w jednym ze starszych, poniemieckich domów prowadzony był remont poddasza. W trakcie prac zauważono przedmiot w stropie. Jak się okazało był to pistolet VIS. O znalezisku natychmiast poinformowano policję. – W takich przypadkach, kiedy znajdujemy broń lub amunicje jest to najlepsze rozwiązanie. Zatrzymanie znaleziska nie tylko mogłoby pociągnąć za sobą w przyszłości konsekwencje prawne, ale również mogłoby być niebezpieczne – mówi mł. asp. Marcin Ruciński, rzecznik świebodzińskiej policji.

Znaleziony pistolet to pierwszy wypust polskiego pistoletu vis z 1936 r. Nazwa wzięła się od połączenia nazwisk konstruktorów – Piotra Wilniewszczyca i Jana Skrzypińskiego. Produkowany był przez firmę państwową w Radomiu i wprowadzony do wyposażenia oficerów i podoficerów wojska polskiego. Jego produkcję przerwała wojna. Wyprodukowanych zostało w tamtym okresie około 50 tysięcy sztuk. W tym przypadku broń odnaleziono bez amunicji oraz magazynka.

Zostań kierowcą bolta