Zielonogórzanie płacili zabawkowymi pieniędzmi. Grozi im nawet 8 lat więzienia (ZDJĘCIA)

fot. Lubuska policja

Zielonogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy płacili za zakupy w sklepach i barach banknotami służącymi do zabawy. Jeden z nich, kilka dni wcześniej, był zatrzymany przez policję w związku z popełnieniem przestępstw narkotykowych.

Od pewnego czasu do zielonogórskich policjantów docierały zgłoszenia o osobach, które w sklepach i punktach gastronomicznych płaciły za usługi i towary banknotami przypominającymi prawdziwe banknoty dwustuzłotowe. Do działań przystąpili policjanci operacyjni i bardzo szybko ustalili, że we wszystkich zgłoszonych przypadkach, nieprawdziwymi pieniędzmi płaciły te same osoby. – Bardzo szybko okazało się też, że to dwaj mężczyźni, z których jeden jest doskonale znany policjantom i zaledwie kilka dni wcześniej był zatrzymany za przestępstwa narkotykowe – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci wyjaśnili wszystkie okoliczności oszustwa i ustalili skąd mężczyźni mieli banknoty. Okazało się, że zobaczyli w internecie banknoty przypominające oryginalne, które były przeznaczone do zabawy. Postanowili spróbować nimi zapłacić wykorzystując fakt, że w jednym ze sklepów pracował obcokrajowiec. Gdy oszustwo się udało spróbowali wydać je w innych sklepach. Za każdym razem, gdy sprzedawcy się zorientowali, że pieniądze nie są prawdziwe, mężczyzn już nie było.

Polecane  Dziki problem w Zielonej Górze. Na pomoc wzywana jest policja (FILM CZYTELNIKA)

Jak ustalili policjanci, zatrzymani mężczyźni zdążyli wprowadzić do obiegu 6 banknotów dwustuzłotowych, którymi płacili za różne drobne zakupy. Za każdym razem sprzedający wydawali im resztę z 200 złotych. Obaj mężczyźni zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty oszustwa. Grozi im za to kara do nawet 8 lat więzienia.  Prokurator po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zdecydował o objęciu mężczyzn policyjnym dozorem.