Bomba z II wojny światowej znaleziona w Żaganiu. Ewakuowano 80 osób

Niewybuch został znaleziony w czwartek wieczorem na terenie placu budowy marketu Kaufland przy ul. Przyjaciół Żołnierza.

W czwartek po południu żagańscy policjanci otrzymali zgłoszenie od pracowników budowy marketu o znalezieniu w czasie prac ziemnych prawdopodobnie bomby lotniczej. Do czasu przyjazdu saperów znalezisko zabezpieczali policjanci.

7 listopada tego roku oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu otrzymał zgłoszenie od pracowników budowy marketu przy ul. Przyjaciół Żołnierza o znalezieniu niewypału. Początkowe przypuszczenia wskazywały na znalezienie bomby lotniczej. Po sprawdzeniu przez specjalistów kazało się jednak , że jest to pocisk od radzieckich wyrzutni typu „Katiusza” w okresu II wojny światowej. Skorodowany niewybuch miał długość około o 1,5 metra.

O znalezieniu pocisku policjanci powiadomili patrol saperski z jednostki wojskowej w Głogowie, który w piątek rano przyjechał na miejsce budowy. Po oględzinach pocisku potwierdzono, że stwarza on niebezpieczeństwo dla mieszkańców w pobliskiego bloku mieszkalnego i trzech kamienic. W związku z tym podjęto decyzję o ich ewakuacji. Na miejsce przybyli strażacy, pogotowie ratunkowe, pogotowie gazowe i pogotowie energetyczne. Ewakuowano 80 osób, w tym dwie osoby niepełnosprawne. O godzinie 11.00 pod eskortą policjantów ruchu drogowego, saperzy bezpiecznie wywieźli odnaleziony pocisk z miasta.