Była pewna, że pomaga siostrze. Oszuści ja okradli

Zostałeś poproszony o kod BLIK? Zawsze zadzwoń do osoby, która cię o to prosi i zweryfikuj otrzymaną wiadomość. To zajmie tylko kilka minut, a w ten sposób możesz ochronić pieniądze. Sprawcy oszustw nie mają skrupułów. Przejmują tożsamość innej osoby, a następnie podszywając się pod nią, tworzą historię i proszą o dokonanie opłaty za pomocą BLIK’a. W takich sytuacjach trzeba być bardzo ostrożnym. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która myśląc, że pomaga siostrze, straciła ponad 800 złotych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Oszustwa na BLIK’a nie są nowością i można na ten temat przeczytać wiele artykułów. Mimo to, sprawcom nadal udaje się osiągnąć cel. Co zatem powoduje, że dajemy się nabrać?  Czynnikiem, który może powodować, iż tracimy środki na koncie jest brak dokładnej weryfikacji otrzymanej wiadomości.

Jest to czynność, którą zawsze musimy wykonać, bez względu na to kto jest nadawcą wiadomość jaką otrzymamy za pośrednictwem sms, czy też za pomocą komunikatorów, bowiem nigdy nie możemy mieć pewności kto faktycznie do nas pisze.
Jak ważny jest telefon weryfikujący, przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która w wyniku oszustwa, którego padła ofiarą, straciła z konta ponad 800 złotych. Za pośrednictwem komunikatora otrzymała z konta „siostry” wiadomość z prośbą o opłacenie paczki za pomocą kodu BLIK, gdyż skończyły się jej środki na koncie. Kobieta nic nie podejrzewając, przesłała  na komunikator kod , a następnie zaakceptowała transakcję.

Po chwili okazało się, że siostra nie może zalogować się na konto, nie prosiła o opłacenie paczki i przesłanie kodu, a za wszystkim stoi oszust, który włamał się na konto portalu społecznościowego siostry i podszywając się pod nią wysłał wiadomość. Rozmowa telefoniczna którą odbyły okazała się zbyt późno, bo mimo wykonania telefonu do banku o zablokowanie środków, pieniądze zniknęły z konta. W ten sposób mieszkanka powiatu krośnieńskiego straciła ponad 800 złotych.

Toyota Zielona Góra
Eko pol - Poscigi.pl