Nagrywał czynności policjanta bez jego zgody i publikował. Usłyszał wyrok i słono za to zapłaci

Sąd Rejonowy w Lubinie wydał wyrok w sprawie nagrania i upublicznienia wizerunku policjanta komendy w Lubinie. Policjant informował mieszkańca powiatu lubińskiego, że nie wyraża zgody na upublicznianie jego wizerunku oraz danych osobowych, ten nadal nagrywał jego czynności służbowe i udostępniał na żywo na portalu społecznościowym. Sąd zasądził od pozwanego 39-latka, zadośćuczynienie na rzecz policjanta.

Wielu osobom wydaje się, że z racji tego, że policjanci w trakcie wykonywania czynności służbowych mają przymiot funkcjonariuszy publicznych, nagrywanie ich jest prawnie dopuszczalne i usprawiedliwione. Tymczasem brak jest regulacji prawnych, które by zezwalały na taką rejestrację.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Wynika to z faktu objęcia ochroną prawną między innymi głosu i wizerunku osoby, a  więc ich utrwalanie bez zgody, a czasami nawet wiedzy, stanowi naruszenie tych dóbr.

Nagrywał policjanta i przegrał w sądzie

Przekonał się o tym 39-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego, który nagrywał funkcjonariusza lubińskiej jednostki podczas wykonywania czynności służbowych. Mężczyzna wielokrotnie był informowany przez policjanta, że nie życzy sobie publikowania swojego wizerunku i danych osobowych.

W komendzie są też tablice informujące o zakazie rejestracji obrazu i dźwięku. Mimo wyraźnego sprzeciwu funkcjonariusza, film z przeprowadzanych przez niego czynności, był przez 39-latka udostępniany „na żywo”, na portalu społecznościowym.

Policjant skierował w tej sprawie pozew cywilny do sądu i zapadł już prawomocny wyrok. Decyzją Sądu Rejonowego w Lubinie, 39-latek zobowiązany jest teraz do zapłaty policjantowi zadośćuczynienia w kwocie 5 tysięcy złotych.

Prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunków, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na bezkarne zamieszczanie wizerunków funkcjonariuszy Policji w „sieci”, bez ich zgody, przez osoby postronne.