Samochody.pl - poscigi.pl

Po 6 latach okazało się, że winnym śmiertelnego potracenia rowerzystki jest kierowca ciężarówki

Walka o sprawiedliwość w sprawie śmiertelnego potrącenia rowerzystki na trasie koło Sławy przez kierującego ciężarówką trwała ponad 6 lat i zakończyła się wyrokiem skazującym kierowcę ciężarówki. Mimo tego, że wcześniej dwa razy sprawa karna dotycząca tego wypadku została umorzona.

Do tragedii doszło, 4 lutego 2016 r. na trasie Stare Strącze-Sława. Późnym wieczorem 39-letnia rowerzystka jechała rowerem do pracy. Miała założoną kamizelkę odblaskową. W tym samym kierunku jechał samochód ciężarowy, którego kierowca potrącił rowerzystkę. Kobieta zmarła mimo długiej reanimacji przez załogę pogotowia ratunkowego.

Sprawę dwa razu umarzano

Wschowska prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo. Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego stwierdził, że sprawcą wypadku jest kierująca rowerem, która nagle skręciła w lewo wprost pod wyprzedzający ją samochód ciężarowy.

Zażalenie na to postanowienie złożyła kancelaria reprezentująca rodzinę zmarłej rowerzystki, nie zgadzając się z ustaleniami biegłego. Sąd Rejonowy we Wschowie zażalenie uwzględnił, zwrócił akta prokuraturze i nakazał powołanie nowego biegłego. Jednak nowy biegły również ustalił, że wypadek spowodowała kobieta, wobec czego prokuratura znowu umorzyła postępowanie.

Winny jest kierowca ciężarówki

Adwokat opłacony przez kancelarię odszkodowawczą i reprezentujący rodzinę pokrzywdzonej nie zgodził się z ustaleniami biegłych. Zdecydował się on złożyć pozew o zapłatę odszkodowania do Sądu Rejonowego we Wschowie przeciwko ubezpieczycielowi.

Razem z pozwem został złożony wniosek o powołanie innego biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Sąd takiego biegłego powołał i w wydanej opinii biegły stwierdził, że sprawcą wypadku jest kierowca ciężarówki, który nie obserwował uważnie drogi.

Biegły potwierdził, że kobieta jechała rowerem prawidłowo, przy prawej krawędzi jezdni, nie zjechała w lewo i w żaden sposób nie przyczyniła się do wypadku.

Dzięki temu rodzina poszkodowanej ma otwartą drogę do wygrania sprawy cywilnej i uzyskania odszkodowania. Bez wsparcia profesjonalistów osoby poszkodowane w wypadku często są skazane na porażkę

– Śmiertelnie potrącona przez samochód ciężarowy rowerzystka to tylko jeden z wielu przykładów dziesiątek prowadzonych przez nas spraw, gdzie bez pomocy firmy odszkodowawczej, osoby pokrzywdzone zostałyby z niczym – mówi Kamila Barszczewska, Prezes firmy AUXILIA S.A.

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl
Alarmy, monitoring, systemy przeciwpożarowe - poscigi.pl