Toyota Zielona Góra

Pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dostał od dewelopera mieszkanie… jako łapówkę

Policjanci z komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu zatrzymali pracownika Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu. Zatrzymano także dwie osoby powiązane z firmą developerską. Urzędnik w zamian za zgodę n inwestycję niezgodnej z projektem oraz samowoli budowlanej dostał mieszkanie w nowo wybudowanym budynku, które przejęła córka urzędnika.

Sprawa zaczęła się na przełomie 2017 i 2018 r. Firma developerska wybudowała dwa bloki. Fragment budynków zrealizowano niezgodnie z projektem. Ta sama firma wybudowała także kompleks garaży bez projektu i bez pozwolenia na budowę. Informacje o nieprawidłowościach dotarły do policjantów w Poznaniu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Sprawdzając te wiadomości wyszło na jaw, że urzędnik odpowiedzialny za nadzór nad budowami dostał od developerów w prezencie mieszkanie. Zostało ono w dokumentach przepisane na córkę urzędnika.

W trakcie prowadzonego postępowania pojawiły się także inne wątki. Okazało się, że urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej z Bydgoszczy informowała o planowanych kontrolach mężczyznę prowadzącego nielegalne salony gier hazardowych. Policjanci dowiedzieli się także, że miejscowa lekarka wystawiała fałszywe zaświadczenia o niezdolności do pracy pani notariusz.

Wszystkie materiały dowodowe policjanci przedłożyli prokuratorom z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.

W uzgodnieniu z prokuratorami, 16 lutego, zatrzymano zostało 8 osób. Był to pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu, dwóch developerów, urzędniczka KAS z Bydgoszczy, właściciel salonów gier hazardowych, lekarka, kobieta, która z nią się kontaktowała oraz jej mąż.  

Wszystkim tym osobom postawiono zarzuty. Prokurator orzekł także dozór policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz kontaktowania się podejrzanych.

Toyota Zielona Góra