Toyota Zielona Góra

Wójt Dąbia Marcin Reczuch rozbił wóz strażacki i ubezpieczył go po… wypadku. Wójt stanął przed sądem i straci stołek

Wójt Marcin Reczuch rozbił wóz strażacki OSP Szczawno.

Marcin Reczuch nie będzie wójtem gminy Dąbie. Zapadł prawomocny wyrok w procesie dotyczącym próby wyłudzenia ubezpieczenia za rozbity wóz strażacki OSP Szczawno. Mało tego wóz rozbił wójt Reczuch.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 25 lutego 2019 r. na drodze w Gronowie koło Krosna Odrzańskiego. Wóz OSP Szczawno uderzył w tył wozu zawodowych strażaków z Krosna Odrzańskiego. Wóz OSP prowadził wójt Reczuch, wieloletni strażak ochotnik.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kabina nowego wozu bojowego strażaków OSP została zmiażdżona. Jeden z ochotników był zakleszczony w kabinie wozu. Na miejscu wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rannych zostało sześciu strażaków. Najbardziej poszkodowany, dowódca wozu OSP, do szpitala trafił śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Sprawą ubezpieczenia zajęła się prokuratura

OSP Dąbie było wściekłe na to, że wójt Marcin Reczuch zapłacił 150 tys. zł za naprawę wozu strażackiego OSP Szczawno z kasy gminy. Druhowie wyjaśniali, że wójt za gminne pieniądze wyremontował samochód, który sam przecież rozbił. Tak rzeczywiście było. To był nowy wóz bojowy.

Sprawa wypadku zajęła się prokuratura. Śledztwo dotyczyło ubezpieczenia wozu strażackiego. Dokładnie tego, kiedy został ubezpieczony wóz strażacki. Śledczy mieli podejrzenia, że został ubezpieczony po wypadku. Wójt Reczuch tłumaczy nam wtedy, że ubezpieczeniami zajmuje się broker.

Wóz ubezpieczony po wypadku

Przez miesiące radna Lidia Wilencewicz słała do gminy pisma z prośbą o udostępnienie polisy ubezpieczeniowej wozu OSP Szczano. Gmina odmawiała. – Mówili mi, że to jest tajemnica, albo że nie mogą mi pokazać dokumentów ubezpieczenia wozu bojowego – opowiadała na wtedy radna Wilencewicz.

W końcu radna sprawę przekazała do sądu administracyjnego. Ten nakazał gminie udostępnić radnej ubezpieczenie wozu strażackiego. To też nie pomogło. – Wtedy dokumenty przesłałam do CBA, i potem trafiły do prokuratury – mówi radna Wilencewicz.

Reczuch żegna się ze stołkiem wójta

Sprawą bulwersowała strażaków OSP Dąbie.  – To nie tylko nieuczciwe zachowanie wójta, ale również niemoralne. My na wszystko zbieramy sami wśród mieszkańców. Nam gmina nie chce pomóc, przy tym wspierając mocno OSP Szczawno – mówił Grzegorz Smolarski, prezes OSP Dąbie.

Wójt Reczuch pożegna się ze stołkiem? Sąd Apelacyjny w Poznaniu II Wydział Karny, utrzymał w mocy wyrok na wójta w sprawie wyłudzenia. To rok więzienia w warunkowym zawieszeniu.

Eko pol - Poscigi.pl