Wybuch i pożar w kopalni w Sieniawie

  Do wybuchu pyłu węglowego doszło w piątek w suszarni w kopalni węgla w Sieniawie. w gminie Łagów.

  Jak informuje lubuska straż pożarna, nikomu nic się nie stało. Eksplodował pył węglowy, który wywołał pożar w suszarni na terenie kopalni. Pożar zajął pomieszczenie o powierzchni 20×10 m.

  Na miejscu jest sześć jednostek straży pożarnej. To zawodowcy ze Świebodzina oraz ochotnicy z Jemiołowa, Toporowa i Rusinowa.

  Po dojeździe pierwszej jednostki OSP Jemiołów na miejsce pożaru stwierdzono, że zapaleniu uległ pył powstający podczas suszenia pelletu z węgla brunatnego suszarni. Po zapaleniu pyłu w maszynie nastąpił wybuch, który spowodował wydobycie się palącego pyłu z urządzenia do wewnątrz hali produkcyjnej.

  Pracownicy kopalni przystąpili do gaszenia pyłu przy użyciu gaśnic, agregatu proszkowego i urządzenia typu Karcher. Przed przybyciem zastępów zasilanie elektryczne zostało odłączone.

  Pierwsze działania przybyłego na miejsce zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca i rozpoczęcia gaszenia pożaru. Kolejne jednostki zaczęły walkę o zabezpieczenie składowanej w pobliżu hałdy pelletu.

  Po ugaszeniu pożaru podjęto decyzję o próbnym włączeniu ciągu technologicznego, co spowodowało usunięcie spalonych pozostałości pelletu z suszarni.

  Z ogniem walczyło w sumie dziewięć jednostek straży pożarnej.