Budowali bunkier na wypadek zagrożenia i zniszczyli grodzisko z czasów średniowiecza (FILM, ZDJĘCIA)

Budowali bunkier i zniszczyli średniowieczny zabytek.

Zarzuty nieumyślnego zniszczenia zabytku usłyszą dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego. Mężczyźni zrobili wykop na terenie grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej, datowanego na okres wczesnego średniowiecza. Planowali wybudować tam… bunkier na wypadek zagrożenia.

Lęborscy kryminalni, straż leśna Nadleśnictwa Lębork i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Słupsku znaleźli w lesie na terenie Krępy Kaszubskiej zniszczony zabytku archeologicznego. Rozkopana została część wału grodziska wyżynnego, pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza. To wpisany do rejestru zabytków trwały, naziemny obiekt archeologiczny, przedstawiający dużą wartość poznawczo–naukową.

Budowali bunkier i zniszczyli średniowieczny zabytek

Sprawcy swoim działaniem naruszyli nawarstwienia kulturowe zabytku i najprawdopodobniej spowodowali nieodwracalne zniszczenie jego struktury. Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody i sporządzili oględziny miejsca zdarzenia.

Kryminalni na podstawie pracy operacyjnej i zabezpieczonych dowodów ustalili kto jest odpowiedzialny za zniszczenie. Okazało się, że to dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego w wieku 27 i 25 lat. Mężczyźni, prawdopodobnie nie mając świadomości, że znajdują się na terenie zabytkowym, samowolnie zrobili na wale grodziska wykop o głębokości około dwóch metrów, bo chcieli wybudować tam… bunkier na wypadek zagrożenia.

Niewykluczone, że wkrótce 27 i 25-latek odpowiedzą za nieumyślne zniszczenie zabytku. Grozi za to kara do 2 lat więzienia oraz nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

Alarmy, monitoring, systemy przeciwpożarowe - poscigi.pl