CBŚP zlikwidowało trzy profesjonalne fabryki papierosów. Jedna działała w Gorzowie

CBŚP zlikwidowało trzy fabryki nielegalnych papierosów działające na terenie trzech województw. Jedna funkcjonowała w Gorzowie. Przejęto blisko 10 mln gotowych papierosów oraz prawie 10 ton tytoniu.  Zabezpieczono specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów. Tylko jedna z zabezpieczonych maszyn mogła dziennie wyprodukować milion sztuk papierosów. Zatrzymano 18 osób. Sprawy nadzorują Prokuratura Okręgowa w Gorzowie i rejonowe w Głogowie i Grodzisku Mazowieckim

Na początku września Centralne Biuro Śledcze Policji przeprowadziło trzy akcje wymierzone w przestępczość akcyzową. Jedno z działań zrealizowano ze Strażą Graniczną. We wszystkich akcjach brali również udział funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb weszło na ustalone obiekty i zlikwidowało linie produkcyjne, a także zatrzymało podejrzanych. Przejęto również profesjonalne maszyny, gotowe nieopodatkowane papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Pierwszą akcję przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej z Placówką w Tuplicach i Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym. W powiecie polkowickim odkryli profesjonalną linię do produkcji papierosów i pakowania. Na miejscu zatrzymano osiem osób, dwóch Polaków i sześciu obcokrajowców. W Lubinie funkcjonariusze weszli do magazynu z nielegalnymi papierosami, gdzie zatrzymano dwóch kolejnych mężczyzn, Polaków. Na innej posesji funkcjonariusze odkryli samochód wypełniony nielegalnymi papierosami. Łącznie w wyniku tej akcji służby przejęły blisko 10 milionów sztuk papierosów, 7 ton krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego oraz zatrzymały 10 osób. Skarbu Państwa straciłby na tym 17 mln zł.

Papierosy były oznaczone logiem jednej ze znanych zagranicznych marek tytoniowych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, lewej produkcji wyrobów tytoniowych i przestępstwa skarbowego. Grożą im kary do 5 lat więzienia oraz wysokie grzywny.

Polecane  38-latka wpadła z dopalaczami. Teraz grozi jej więzienie

Następne działania przeprowadzili policjanci toruńskiego CBŚP z funkcjonariuszami Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Weszli na jedną z nieruchomości na terenie województwa mazowieckiego. W akcji brało udział blisko trzydziestu funkcjonariuszy. W hali, w której miał znajdować się warsztat naprawy obrabiarek, działała profesjonalna linia do produkcji papierosów. Stała tam maszyna produkująca milion sztuk papierosów dziennie. Zabezpieczono 420 tys. gotowych papierosów i niespełna półtorej tony krajanki tytoniowej oraz surowce służące do produkcji papierosów. Na miejscu zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 31 do 52 lat, których rola w procederze będzie szczegółowo ustalana. Skarb państwa straciłby na tym niemal 2 mln zł. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim.

Kolejną akcję zrealizowali policjanci gorzowskiego zarządu CBŚP wraz z Lubuskim Urzędem Celno-Skarbowym. Działania przeprowadzono w Gorzowie. Na terenie jednej z hal po dawnym zakładzie produkcji spożywczej, funkcjonariusze odkryli nielegalną fabrykę papierosów. Wewnątrz budynku zatrzymano pięciu mężczyzn, dwóch Polaków i trzech obcokrajowców. Przejęto profesjonalną maszynę do produkcji papierosów, blisko 60 tys. gotowych papierosów i ok. 2 tony krajanki tytoniowej. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także o charakterze karno-skarbowym. Postępowanie nadzoruje gorzowska prokuratura okręgowa.

Łącznie podczas akcji w trzech województwach zlikwidowano trzy fabryki nielegalnych papierosów i zatrzymano 18 osób. Przejęto ponad 10 milionów gotowych papierosów oraz ponad 10 ton krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego.

Langner odszkodowania
Reklamy