Toyota Zielona Góra

Ci nasi policjanci zrobili coś wielkiego (ZDJĘCIA)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odznaczył 67 policjantów z całego kraju medalami imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Wyróżnionych zostało również pięciu lubuskich policjantów. To mł. asp. Magdalena Kleist, st. sierz. Jakub Pendrak, st. sierż. Dawid Pawlik oraz dwóch funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością narkotykową. Ci policjanci narażali swoje życie, nie wahając się podać potrzebującym pomocnej dłoni.

W czwartek, 28 lipca, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia wręczono medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, które przyznawane są za szczególne, bohaterskie postawy ratowania życia ludzkiego.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Podkom. Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Wśród 67 policjantów z całego kraju, wyróżnionych zostało także pięciu lubuskich policjantów.

Mł. asp. Magdalena Kleist z komendy w Gorzowie. Policjantka w czerwcu, będąc poza służbą, uratowała tonącego mężczyznę, który wskoczył do Warty. Z nadbrzeża wskoczyła do rzeki, dopłynęła do mężczyzny i holowała go do brzegu. W pomoc włączył się również ratownik medyczny, z którego pomocą wydobyto tonącego na brzeg. Dzięki temu jego życie zostało uratowane.

St. sierż. Jakub Pendrak z komendy w Międzyrzeczu. Policjant w październiku, będąc poza służbą, pomógł mężczyźnie, który spadł kilka metrów z górskiego szlaku wprost w strome, kamieniste urwisko. Dzięki pełnej determinacji policjanta i profesjonalnemu działaniu oraz wzorowej postawie będących na miejscu świadków wypadku cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie dla poszkodowanego mężczyzny.

St. sierż. Dawid Pawlik z komendy w Żaganiu. Policjant w grudniu ubiegłego roku wskoczył do rzeki Bóbr i uratował tonącego mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Szybka reakcja policjanta i profesjonalne działania ratownicze wspólnie z innym policjantem pozwoliły wyciągnąć mężczyznę z wody i przekazać pod opiekę medyków.

Dwóch funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością narkotykową z komendy w Zielonej Górze. Policjanci w styczniu uratowali z palącej się kamienicy mężczyznę oraz ewakuowali pozostałych mieszkańców budynku. Dzięki temu, że policjanci byli w pobliżu oraz podjęli zdecydowane działania zdarzenie nie zakończyło się jeszcze większym dramatem.

Reklama pościgi