Dramatyczna akcja ratunkowa w Zielonej Górze. Kobieta dusiła się kotletem

Gracja Siwa to ratownik medyczny z powołania. fot. poscigi.pl

Do dramatycznych wydarzeń doszło w czwartek, 2 lipca, w mieszkaniu bloku przy ul. Inwestycyjnej na Czarkowie. Około 70-letnia kobieta zaczęła dusić się obiadem. Na pomoc ruszyli Artur Przysowa i ratownik medyczny Gracjan Siwa z zielonogórskiego pogotowia ratunkowego. Dzięki temu kobieta przeżyła.  

Gracjan Siwa wyszedł na balkon wyczyścić obuwie po joggingu. Wtedy usłyszał kobietę wołającą pomocy w klatce obok. Przed blokiem samochodem zatrzymał się Artur Przysowa zaniepokojony wołaniem pomocy. Zaczął dopytywać o numer mieszkania. – Od razu chwyciłem torbę ze sprzętem medycznym i ruszyłem na dół na pomoc – opowiada Gracjan Siwa, ratownik medyczny z zielonogórskiego pogotowia ratunkowego.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Gracjan pobiegł do mieszkania, z którego dobiegało wołanie o pomoc. Tam już A. Przysowa prowadził reanimację kobiety. – Sytuacja była dramatyczna, w każdej chwili mogło dojść do trageii – opowiada A. Przysowa. Sąsiadka, która wzywała pomocy powiedziała, że około 70-letnia kobieta zadławiła się podczas jedzenia obiadu. Na stole stal talerz z ziemniakami i kotletem schabowym. W domu była też 95-letnia mama duszącej się kobiety. Nie wiedziała co się dzieje.

Starsza pani dusiła się, była już sina. reanimacją zajął się G. Siwa. Nie mogła zaczerpnąć powietrza. Gracjan i Artur walczyli o życie kobiety. – Z pomocą pana Artura wykonałem serię uderzeń w plecy w okolice łopatek – mówi G. Siwa. To niestety nie pomogło. Kobieta cały czas się dusiła. Czasu było coraz mniej. Gracjan stanął za kobietą, objął ją i zaczął uciskać brzuch w okolicach żołądka. Po kilku seriach ucisków kobieta zaczęła wymiotować. Zaczęła również oddychać.

Wydawało się, że już po strachu, i wtedy niespodziewanie zaczęła się dusić. – Powtórzyłem uderzenia w plecy i uciski żołądka i znowu się udało – opowiada G. Siwa. Około 70-letnia kobieta zwymiotowała duszące ją kawałki jedzenia, zaczęła oddychać i mówić. G. Siwa poprosił, żeby nic nie mówiła tylko spokojnie siedziała. Na miejsce dojechał azaalarmowana ekipa karetki pogotowia ratunkowego i przejęła kobietę.

Nie doszło do tragedii. Duszącą się kobietę usłyszał sąsiadka i wezwała pomoc. Na szczęście ratownik medyczny był w domu. – Liczyły się minuty, w każdej chwili mogło dojść do nieszczęścia – mówi 25-letni G. Siwa, który w zielonogórskim pogotowiu pracuje od dwóch lat. Gracjan w marcu br. podczas pożaru domu w Płotach ratował psa mocno podtrutego dymem. Psem zajął się wtedy z nim Denys Torop, również ratownik z zielonogórskiego pogotowia ratunkowego oraz strażak OSP. Podali psiakowi tlen dozując w odpowiedniej dawce i uratowali go.