Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Kupno używanego auta – na co zwrócić uwagę?

Na zakup używanego samochodu decyduje się coraz więcej osób. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ nie dość, że można pozyskać samochód marzeń, to jeszcze zaoszczędzić trochę pieniędzy. Aby jednak zakup używanego samochodu był udany, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. O czym dokładnie mowa? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? Odpowiadamy! 

Stan techniczny pojazdu

Wielu z nas wychodzi z założenia, że każdy sprzedawca jest uczciwy, więc nie trzeba obawiać się zatajenia informacji o przebytych wypadkach, czy o wadach ukrytych. Niestety, choć w naszym kraju nie brakuje uczciwych sprzedawców, to działają również tacy, którzy są w stanie wcisnąć nam pojazd powypadkowy i narazić na spore koszty. Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży, czy na przekazanie zaliczki, lepiej dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, czy nawet sprzętem, to możemy się tym zająć samodzielnie. Jeśli nie czujemy się na siłach, to lepiej brać pod uwagę wsparcie fachowców. Jak dowiemy się tutaj: https://ubezpieczamy-auto.pl/sprawdzenie-samochodu-przed-zakupem/, dobrym wyborem może okazać się wsparcie rzeczoznawcy samochodowego, ponieważ to osoba specjalizująca się w ocenie realnej wartości pojazdu do celów ubezpieczeniowych, czy nawet odsprzedaży. Choć rzeczoznawcy samochodowi często świadczą swoje usługi przedsiębiorcom, to nie brakuje też takich, którzy chętnie wspierają klientów indywidualnych.

Wystarczy zatem znaleźć profesjonalnego rzeczoznawcę i zabrać go ze sobą na oględziny samochodu, a szybko wyceni jego wartość rynkową oraz określi stan techniczny, co ułatwi nam podjęcie dobrej decyzji. Poza tym warto też pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostaje też wiele stacji kontroli pojazdów, a wraz z nimi najlepsi fachowcy z branży, którzy korzystają z nowoczesnych sprzętów do diagnostyki.

Dzięki temu są w stanie prześwietlić każdy pojazd pod względem usterek i wychwycić nawet najdrobniejsze nieprawidłowości, czy wady, które po prostu sprzedawca chciał ukryć. Aby jednak wizyta w stacji kontroli pojazdów skończyła się dobrze, pamiętajmy, że to my powinniśmy wybrać, gdzie samochód zostanie skontrolowany, ponieważ w ten sposób unikniemy matactw.

Historia używanego samochodu 

Innym, ale również ważnym aspektem pozostaje sama historia używanego pojazdu, ponieważ zapewnia nam dostęp do wielu kluczowych informacji, w tym na przykład tych związanych z wypadkami, czy naprawami, ale nie tylko. Z historii pojazdu można także dowiedzieć się informacji o sprzedawcy, czy o tym, czy auto, które chcemy kupić, jest kradzione. Dlatego nie należy pomijać tego kroku, ponieważ pozwala uniknąć nie tylko strat finansowych, ale również wielu nieprzyjemności.

Poza tym, sprawdzenie historii samochodu jest bardzo proste i cennych informacji dostarczy nam już Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. W jej bazie znajdują się informacje dotyczące wszystkich zarejestrowanych pojazdów w Polsce, a kierując się do niej, można sprawdzić między innymi liczbę poprzednich właścicieli danego pojazdu, odbyte badania techniczne, stan licznika, czy nawet ogólny stan pojazdu.

Bardziej szczegółowe dane pojazdu oferowane są na płatnym serwisie, ale koszty są na tyle przystępne, że warto wziąć to pod uwagę. Co otrzymamy w zamian? Możliwość sprawdzenia przeszłości pojazdu, dokumentacji serwisowej, czy napraw. Na płatnym serwisie będziemy mogli też sprawdzić historię wypadków, czy odczytać liczniki i sprawdzić, czy pojazd nie jest lub nie był kradziony. Zatem można śmiało stwierdzić, że to dla wielu z nas najlepsza ochrona przed bardzo poważnymi problemami oraz przed utratą swoich oszczędności.

Ubezpieczenia OC pojazdu

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC, a na tego, kto próbuje się uchylić od obowiązku, narzucane są wysokie kary. Niestety w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży przejmuje na siebie wszystkie obowiązki związane z danym pojazdem, a więc również posiadanie ubezpieczenia OC, ponieważ ono przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela.

Jeśli zatem okaże się, że wcześniejszy właściciel nie wykupił go na czas, to możemy narazić się na dodatkowe koszty, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego warto wcześniej zweryfikować, jak przedstawia się kwestia ubezpieczenia OC pojazdu i w tym zadaniu pomoże nam  baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta na bieżąco kontroluje wszystkich właścicieli pojazdów, więc jeśli nasz sprzedawca ucha się od obowiązku, to szybko to ustalimy i w porę zareagujemy.

Zapisy umowy kupna-sprzedaży

Każda transakcja powinna zakończyć się sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży (wzory znajdziesz na autoumowa.pl). Jednak to nie oznacza, że powinniśmy podpisać każdy papier, jaki podsunie nam sprzedawca. Zanim złożymy swój podpis, warto zapoznać się z zapisami umowy i sprawdzić, czy wszystkie dane sprzedawcy, jak i nasze się zgadzają. Nie możemy także pominąć wszystkich informacji o samochodzie, koszcie zakupy, czy ewentualnych zaliczkach, jeśli zostały przekazane sprzedawcy.

artykuł partnera

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl