Toyota Zielona Góra

Międzynarodowy gang wyprodukował 70 mln papierosów. Rozbiła go straż graniczna (ZDJĘCIA)

W gangu byli Polacy, Paragwajczycy oraz Brazylijczyk. W okresie od sierpnia do września 2019 r. w fabryce wyprodukowali 70 milionów sztuk papierosów. Przed sądem stanie 11 osób. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Gang działał od grudnia 2018 r do sierpnia 2019 r. W gangu było pięciu Polaków, pięciu Paragwajczyków i Brazylijczyk. Śledztwa było prowadzone od września 2019 r. przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Podczas postępowania Straż Graniczna w dniu 3 września 2019 r. przeszukała trzy posesje w Lubinie, Polkowicach oraz pod Głogowem.

Pod Głogowem funkcjonował hala produkcyjna. W Lubinie była hala przeładunkowa oraz magazynowa, a w Polkowicach parkowane były pojazdy, które służyły do przewozu nielegalnych papierosów. Łącznie zabezpieczono pełną linię produkcyjną, około 8 000 000 sztuk podrobionych papierosów w paczkach, 2,5 tys. kg wyprodukowanych papierosów nie spakowanych oraz około 5 tys. kg krajanki tytoniowej.

Działająca od 2018 r. grupa przestępcza najpierw organizowała nielegalną produkcję a następnie od sierpnia 2019 r. ją rozpoczęła. Oskarżeni w okresie od sierpnia do 3 września wyprodukowali około 70 mln. sztuk papierosów. W wyniku działalności oskarżonych Skarb Państwa stracił około 60 mln zł należnej akcyzy.

Do Sądu Okręgowego w Legnicy trafił już akt oskarżenia przeciwko Polakom, Paragwajczykom oraz Brazylijczykowi. Mężczyźni zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją  i handlem papierosami i tytoniem oraz dokonywanie przestępstw skarbowych. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grożą im kary do lat 5 więzienia, a za przestępstwa skarbowe do 10 lat więzienia i wysokie grzywny.

Toyota Zielona Góra