Oszukali 130 firm transportowych na sumę pół miliona złotych. Gang rozbiła lubuska policja (FILM, ZDJĘCIA)

Zorganizowana grupa przestępcza, która z oszustw uczyniła sobie stałe źródło dochodu, została rozbita przez Policję. Firmy transportowe straciły pół miliona złotych. Do sprawy zostało zatrzymanych pięć osób, w tym lider, który kierował szajką. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Zorganizowana grupa przestępcza działała od 2017 r. Zlecenia na usługi dla różnych firm wystawiali na platformie transportowej. Jako firma zajmująca się właśnie transportem, brali na swoje barki obowiązek realizacji określonej usługi od innych podmiotów. Te miały być wykonywane przez inne firmy spedycyjne. Kiedy firmy transportowe zgłaszały się do nich, dostawały do realizacji transport. Problem w tym, że nigdy nie otrzymywały za to pieniędzy.

Liczba pokrzywdzonych firm lawinowo rosła, a kontakt do rzeczywistego zleceniodawcy był filtrowany właśnie przez słupy. – W ten sposób zostało oszukanych 130 firm transportowych, które w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej straciły pół miliona złotych – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Sprawą w 2018 r. pod kątem operacyjnym zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy wojewódzkiej w Gorzowie. Równolegle czynności procesowe prowadzili policjanci z gorzowskiej komendy miejskiej. Zadanie było niełatwe. Miesiące śledztwa przynosiły nowe ustalenia, które ostatecznie pozwoliły na poznanie nie tylko mechanizmów przestępczych ale i wytypowanie osób mogących być związanych z tym procederem.

Polecane  Wypadek na rondzie PCK w Zielonej Górze. Sprawca uciekł (ZDJĘCIA)

Pod koniec września br. roku policjanci przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymali pięć osób. To trzech mężczyzn w wieku 46 lat – lider, który kierował zorganizowaną grupą i dwóch w wieku 36 i 37 lat. Ponadto w ręce policjantów wpadły także dwie kobiety w wieku 46 i 23 lat. Policjanci zabezpieczyli dokumentację działalności firmy, która została włączona do akt.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw, z których podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. 46- latek za kratkami może jednak spędzić aż 10 lat, ponieważ właśnie jemu przypisuje się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wszystkie zatrzymane przez policję osoby zostały tymczasowo aresztowane. Lubuscy policjanci zabezpieczyli majątki podejrzanych na łączną kwotę 500 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzona jest przez policjantów z komendy miejskiej w Gorzowie.

Langner odszkodowania