Pies odkrył XIII-wieczny skarb wart 2,8 mln zł (FILM, ZDJĘCIA)

Wartość znalezionego skarbu szacuje się wstępnie na kwotę co najmniej 2.8 mln zł.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu uczestniczyli w czynnościach związanych z odnalezieniem dużej ilości monet pochodzących prawdopodobnie z początku XIII wieku.

Do odkrycia skarbu doszło koło w rejonie jednej z niewielkich wsi na terenie Dolnego Śląska, gdzie jej mieszańcy, a w zasadzie ich pies, odnalazł prawdziwy skarb.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Gdy policjanci przyjechali na miejsce, informacja ta potwierdziła się, bo znalazcy pokazali im fragmenty glinianego naczynia i znalezione w nim monety. Poinformowali także, że podczas spaceru leśnymi ścieżkami, ich pies wykopał je z ziemi.

Znalezione monety pochodzić mogą z początku XIII wieku. Są to w większości dobrze zachowane brakteaty wybite w ówczesnych mennicach na terenie Brandenburgii, Saksonii lub Śląska.

Skarb jest wart 2,8 mln zł

Skarb został przekazany ekspertom w celu wykonania szczegółowych badań, jednak już teraz wiadomo, że tego typu znaleziska nie było w Polsce, od co najmniej stu lat.

Wartość znalezionego skarbu szacuje się wstępnie na kwotę co najmniej 2.8 mln zł. Monety mają rangę zabytku archeologicznego i w związku z tym są własnością Skarbu Państwa, więc trafią w najbliższym czasie do jednego z muzeów.