Potrącenie rowerzysty na przejeździe w Zielonej Górze

Do potrącenia doszło w środę, 20 maja, na przejeździe dla rowerzystów na ul. Wojska Polskiego. – Pamiętajmy o tym, że rowerzystów jest coraz więcej i kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność dojeżdżając do przejazdów – mówi asp. szt. Andrzej Gramatyka, naczelnik zielonogórskiej drogówki.

Kierujący mazdą jechał ul. Wojska Polskiego w kierunku ronda Piastów Śląskich. Zatrzymał się przed przejściem dla pieszych z przejazdem rowerowym na wysokości os. Leśnego i przepuścił rowerzystę. Po chwili ruszył, ale niestety nie zauważył drugiego rowerzysty wjeżdżającego na przejazd. W rezultacie potrącił go. Na miejsce została wezwana zielonogórska policja. Na szczęście rowerzyście nic poważnego się nie stało.

Policjanci przypominają o ostrożności. – Sezon rowerowy traw już na dobre. Ruch rowerzystów jest bardzo duży. Kierowcy muszą zachować uwagę szczególnie w okolicach przejazdów rowerowych – mówi asp. szt. Gramatyka. Pamiętajmy, rowerzysta nawet jadąc wolno porusza się znacznie szybciej niż pieszy. – Kierowcy muszą mieć tego świadomość zbliżając się do przejść z przejazdami dla rowerzystów – podkreśla asp. szt. Gramatyka.

O ostrożności muszą pamiętać również rowerzyści. – Najlepiej kiedy rowerzysta, zbliżając się do przejścia z przejazdem, złapie kontakt wzrokowy z kierowcą. To jest taka najbezpieczniejsza sytuacja – mówi Robert Górski, radny miejski i prezes stowarzyszenia „Rowerem do przodu”. Pamiętajmy również, że są przejazdy, na których rowerzyści nie mają pierwszeństwa przejazdu. – Zostało im odebrane znakami i muszą o tym pamiętać oraz odczytywać znaki – mówi R. Górski.