Rozbierali samochody na złom na lewo i fałszowali faktury. Tak wyłudzili 1,3 mln zł (ZDJĘCIA)

Pracownicy lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska wykryli oszustwo podatkowe na 1,3 mln zł. Trzech Lubuszan prowadzących działalność w branży motoryzacyjnej fałszowało rozliczenia podatkowe i zanieczyszczało środowisko. Teraz grożą im kary po nawet 10 lat więzienia.

Pracownicy jednego z urzędów skarbowych woj. lubuskiego skontrolowali rozliczenia podatkowe firmy zajmującej się demontażem aut. Podczas szczegółowej analizy dokumentacji, okazało się, że w sprawę są zamieszane jeszcze dwie inne firmy z tej samej branży.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Podrabiali faktury i wyłudzali podatki

– W kontroli wzięli też udział inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Gorzowie Wlkp. oraz Prokurator Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich – mówi Ewa Markowicz, rzeczniczka Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Podejrzanych jest trzech mężczyzn, którzy nie mieli zezwolenia na nielegalny demontaż aut. Ustalono, że fałszowali dokumenty dotyczące prowadzonej działalności oraz faktury. – W ten sposób zaniżyli podatki z tytułu VAT na łączną kwotę ok. 1,3 mln zł – mówi E. Markowicz. 

Dodatkowo w miejscach, w których magazynowali odpady z rozebranych pojazdów stwierdzono zanieczyszczenie gleby substancjami ropopochodnymi. 

Za prowadzenie tego typu działalności bez zezwolenia grożą kary od 15 tys. zł. do 500 tys. zł oraz do 10 lat więzienia.