Toyota Zielona Góra

Ruszył montaż nowych fotoradarów. Gdzie pojawią się w woj. lubuskim?

W woj. lubuskim. na fotoradar przewidziano tylko jedną nową lokalizację

W zachodniopomorskim CANARD uruchomiło pierwszy fotoradar z projektu rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Urządzenie rejestrujące kontroluje kierowców w Sianowie. Trwa proces rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD. W woj. lubuskim. przewidziano tylko jedną nową lokalizację.

Na drodze krajowej nr 6 w Sianowie od soboty, 12 czerwca, kontrole prowadzone są z wykorzystaniem pierwszego stacjonarnego urządzenia rejestrującego zakupionego w ramach projektu rozbudowy systemu fotoradarowego.

Lokalizacja ta została wskazana w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na tym odcinku drogi doszło do serii zdarzeń drogowych, a w pobliżu nie ma urządzeń, które w systemie ciągłym nadzorowałyby kierujących.

Kolejne fotoradary w kolejce do uruchomienia

Sukcesywnie uruchamiane będą kolejne z 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Wszystkie lokalizacje zostały wybrane na podstawie analizy ruchu drogowego opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą, przeprowadził on oględziny miejsc, pod kątem wystąpienia ewentualnych barier technicznych. Ostateczną listę ustalono uwzględniając analizę brd oraz ocenę warunków technicznych. Do objęcia kontrolą wytypowano lokalizacje w 14 województwach. Najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione do końca lutego przyszłego roku.

W woj. lubuskim Dziećmiarowice

W woj. lubuskim na nowy fotoradar została przewidziana jedna lokalizacjach. To droga krajowa nr 12 w miejscowości Dziećmiarowice koło Szprotawy.

Zdjęcia będą robić fotoradary MultaRadar CD. Charakteryzuje je wysoka jakość utrwalonego materiału dowodowego, niska awaryjność, możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu oraz utrzymanie ciągłości pracy w zmiennych i trudnych warunkach pogodowych. Koszt zakupu i montażu 26 stacjonarnych urządzeń wyniesie 5,7 mln zł.

Trwa rozbudowa systemu fotoradarowego

Zakup 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących to pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego. Projekt zakłada zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach:

39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,

26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów),

30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle,

5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym

11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które będą wykorzystywane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i najbardziej wyeksploatowane urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD. Część urządzeń pracuje na polskich drogach już od dekady.