Toyota Zielona Góra

Skrzynia że skarbem znaleziona na terenie budowy kąpieliska w Ochli

W dniu 7 lutego do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wpłynęło zawiadomienie o skrzyni odkrytej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze – informuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas oględzin znaleziska ustalono, że jest to skrzynia metalowa zawierająca depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi, do których należał ów „skarb”.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Należą do nich m.in. wyroby z porcelany, biżuteria, szklane fiolki, pojemniki, w tym pudełko z widocznym napisem „SEDOBROL” zawierającym w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach. W skrzyni zdeponowano także dokumenty lub gazety, prawdopodobne, że również zdjęcia, lecz na etapie wstępnego rozpoznania nie dało się ich zidentyfikować ze względu na destrukcyjny stan zachowania.

Najciekawszymi jednak elementami zawartości skrzyni są monety m.in. ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki Francuskie z 1923 r. jak również moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r.

Eko pol - Poscigi.pl