To nowość drogówki. Grupa „SPEED” będzie nawet analizować nagrania w internecie (FILM)

W lubuskiej policji działa już grupa „SPEED”. Ma ona uderzyć w piratów drogowych. Powstała żeby zwalczać najbardziej agresywne zachowania na drogach. Nie ma tolerancji dla drogowego piractwa.

Powstała tzw. grupa ,,SPEED”, której zadaniem jest wychwytywanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach. – Docelowo chodzi o to, aby oprócz reagowania na pospolite formy łamania prawa, akcentować na te najbardziej niebezpieczne. Stąd pomysł, aby powstała dodatkowa forma monitorowania drogowego piractwa, które sieje śmiertelne zagrożenie – wyjaśnia nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. W jej skład wejdą także policjanci z wydziałów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu będzie należało  m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Polecane  Brutalne morderstwo. 19-latek przyznał się do zabójstwa ojca

Istotne dla pracy grupy „SPEED” będzie także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych.

Planowane będą poszczególne działania takie jak ich miejsce i taktyka. – Jako jedni z pierwszych na lubuskie drogi wyjechali policjanci z powiatu krośnieńskiego. O wynikach działań policjantów z grupy „SPEED” będziemy informowali w specjalnych komunikatach – mówi nadkom. Maludy.