Toyota Zielona Góra

Trwa budowa inteligentnego system zarządzania ruchem w Zielonej Górze. Da on „zieloną falę” autobusom MZK!

budowa inteligentnego system zarządzania ruchem w Zielonej Górze.

– Chcemy, aby Zielona Góra była nowoczesnym i przyjaznym środowisku miastem, dlatego inwestujemy w elektryczne autobusy i inteligentny system zarządzania ruchem – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Od kilu dni trwają prace w zatoczce autobusowej przy „Elżbietankach”. W środę, 24 maja,  ruszyły kolejne roboty w ciągu ulic Bohaterów Westerplatte oraz Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zacisze do Ronda PCK.

Na głównych ulicach rozpoczął się montaż inteligentnego systemu zarządzania ruchem. To rozwiązanie sprawi, że miejskie autobusy będą traktowane na skrzyżowaniach priorytetowo i wielu przypadkach zyskają pierwszeństwo, co skróci czas przejazdu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W ciągu ostatnich dziesięciu lat o 25 procent zwiększyła się liczba pasażerów korzystających z usług Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dziennie miejskimi autobusami przemieszcza się już średnio ok. 71 tysięcy pasażerów. W mieście najważniejsze linie kursują co 15 minut.

Dziennie z autobusów korzysta 71 tys. osób

Inteligent system zarządzania ruchem działa w oparciu sieć informatyczną zbudowaną na bazie czujników i kamer monitorujących ruch. Po uruchomieniu sprawi, że elektryczne autobusy po mieście będą poruszać się sprawniej.

Komunikacja miejska dostanie pierwszeństwo przejazdu na głównych ulicach: al. Konstytucji 3 Maja (od skrzyżowania ul. Lwowskiej z Wrocławską) aż do ronda przy Castoramie, ul. Bohaterów Westerplatte aż do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Zacisze i Wyszyńskiego (obok Lidla). W planach jest przebudowa dwóch skrzyżowań i zatoczek autobusowych.

Budowa inteligentnego systemu zarządzania ruchem

Ruszyły już kolejne roboty w ciągu ulic Bohaterów Westerplatte oraz Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zacisze do Ronda PCK. W związku z tym kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Kierowcy powinni zachować ostrożność i stosować się do aktualnie obowiązującego oznakowania.

Główne prace w ciągu al. Wojska Polskiego planowane są na okres wakacji, wówczas w mieście panuje mniejszy ruch. – Ma być szybciej i płynniej. Przede wszystkim dla autobusów komunikacji miejskiej, natomiast zielonogórzanie odetchną lepszej jakości powietrzem. To złożony projekt  – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.