Zielonogórscy policjanci mają już kamery na mundurach. Nagrywają one przebieg interwencji (ZDJĘCIA)

fot. KMP Zielona Góra

Od piątku, 1 lutego, zielonogórscy policjanci mają na mundurach kamery rejestrujące interwencje. Kamery, w które wyposażeni są policjanci, mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowym.

Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji. Kamery, jak pokazuje doświadczenie innych krajów, oddziałują także prewencyjnie. Osoby wobec których podejmowana jest interwencja wiedząc, że są nagrywane kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z konsekwencji.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Nagranie z kamery pozwoli również wyjaśnić sporne sytuacje dotyczące przeprowadzenia interwencji. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że w miejscach, gdzie policjanci wychodzą do służby z osobistymi kamerami, liczba skarg na sposób przeprowadzenia interwencji spadła o 90 proc.

Kamery rejestrują obraz i dźwięk. Do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę. Policjant jest zobowiązany poinformować osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana.

Po zakończeniu służby w komendzie funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy dokującej, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym. Kamery osobiste przyczynią się również do zwiększenia własnego bezpieczeństwa policjantów podczas służby.

Reklama pościgi
Eko pol - Poscigi.pl