Znaleźli potężną ważącą 300 kg bombę. Promień rażenia to półtora kilometra

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich zostali poinformowani o odnalezieniu potężnej, 300-kilogramowej bomby z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko stwarzało niebezpieczeństwo dla ludzi w promieniu nawet półtora kilometra.

We wtorek, 28 kwietnia, wieczorem policjanci ze Strzelec Krajeńskich zostali poinformowani o znalezionym metalowym przedmiocie na terenie posesji w gminie Zwierzyn. Jej właściciel w trakcie prac ziemnych zauważył duży metalowy przedmiot, który wyglądem przypominał bombę.  Policjanci szybko pojawili się na miejscu. Na miejsce dojechali tez strażacy zawodowi i OSP. – W pierwszej kolejności konieczne było wydzielenie strefy bezpieczeństwa i terenu działań służb – mówi mł. asp. Tomasz Bartos, rzecznik policji w Strzelcach Kajeńskich.

O zagrożeniu zostali poinformowani wojskowi saperzy zajmujący się transportem i zabezpieczeniem tego typu niebezpiecznych znalezisk. Kiedy na miejscu pojawili się woskowi saperzy okazało się, że bomba pochodzi z czasów II wojny światowej i może ważyć blisko 300 kg, a jej pole rażenia to nawet półtora kilometra. Z uwagi na zagrożenie konieczna okazała się ewakuacja mieszkańców sąsiednich domów. Kilkadziesiąt osób musiało na czas prowadzonych czynności opuścić swoje miejsce zamieszkania. Wszystko dla ich bezpieczeństwa.

Saperzy, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, bezpiecznie wyciągnęli bombę z ziemi i załadowali na specjalny samochód, którym niebezpieczne znalezisko zostało przetransportowane w asyście policjantów na poligon wojskowy. Chwilę potem, jak bomba została zabrana, a teren sprawdzony mieszkańcy mogli powrócić do swych mieszkań.