Labradory Carlos i Hektor udaremniły setki przemytów. Odeszły z KAS na emeryturę (ZDJĘCIA)

Carlos ze swoim przewodnikiem kom. Jarosławem Lalko.

Carlos i Hektor psy z Krajowej Administracji Skarbowej odeszły na emeryturę. Oba labradory z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. udaremniły wiele przemytów środków odurzających i wyrobów tytoniowych.

Carlos służył w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp. przez 7 lat. Wstąpił do służby, jako roczny labrador przeszkolony na wykrywanie narkotyków. Na swoim koncie ma wiele sukcesów.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Carlos na emeryturze

Pod okiem swojego przewodnika komisarza Jarosława Lalko przyczynił się do rozbicia wielu grup przestępczych trudniących się przemytem narkotyków. Jedna z takich realizacji odbyła się w 2021 r. na byłym przejściu granicznym w Słubicach.

Główną rolę odegrał właśnie Carlos, który wykrył schowane w ciężarówce paczki z heroiną. Łącznie blisko 27 kg tego narkotyku, wartego ponad 6 mln zł.

Znalazła 153 kg heroiny  

Carlos wraz ze swoim przewodnikiem, 23 lutego, przeszli na emeryturę. Kom. Jarosław Lalko był przewodnikiem 30 lat. Carlos był jego 4 psem służbowym.

Największe sukcesy miała Sira została uhonorowana pamiątkowym głazem w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Na jej cześć system informatyczny psów służbowych w KAS nazywa się Sira.

Największym sukces Siry było wykrycie 153 kg heroiny w naczepie tureckiego tira w 2001 r. Przewodnik został wówczas uhonorowany przez prezydenta RP brązowym Krzyżem Zasługi. Komisarz Jarosław Lalko w dniu odejścia na emeryturę był najstarszym stażem przewodnikiem psów służbowych w KAS.    

Labrador Hektor zasłynął w wykrywaniu tytoniu

Hektor to niespełna 3,5 letni labrador. Choć tak młody, to jednak jego stan zdrowia nie pozwalał mu dalej pełnić służby w Krajowej Administracji Skarbowej. Dlatego wraz ze swoim przewodnikiem podkomisarzem Zbigniewem Boguckim odszedł ze służby na emeryturę. Hektor był przeszkolony na wykrywanie wyrobów tytoniowych. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy znalazł około 2 tony nielegalnych wyrobów. W piątek 24 lutego ostatni dzień pełnił służbę ze swoim przewodnikiem.   

Przewodnik „ma nosa” do psów

Podkom. Zbigniew Bogucki to najbardziej doświadczony przewodnik w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp. przepracował 32 lata w mundurze, z tego 16 lat jako przewodnik psów służbowych na wykrywanie wyrobów tytoniowych.

Najpierw miał labradora Herosa. Jak mówi o swoim czworonożnym przyjacielu to był mistrz Polski, jeśli chodzi o staż służby. Razem przepracowali w służbie 13 lat. Był szkolony na wykrywanie wyrobów tytoniowych, obecnie ma 16 lat i jest na emeryturze.

Herosa zastąpił właśnie Hektor. Oba psy po odejściu ze służby zostaną ze swoim przewodnikiem, który jest tak z nimi związany, że zapewnił im dom i kochające serce.