Samochody.pl - poscigi.pl

Labradory Carlos i Hektor udaremniły setki przemytów. Odeszły z KAS na emeryturę (ZDJĘCIA)

Carlos ze swoim przewodnikiem kom. Jarosławem Lalko.

Carlos i Hektor psy z Krajowej Administracji Skarbowej odeszły na emeryturę. Oba labradory z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. udaremniły wiele przemytów środków odurzających i wyrobów tytoniowych.

Carlos służył w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp. przez 7 lat. Wstąpił do służby, jako roczny labrador przeszkolony na wykrywanie narkotyków. Na swoim koncie ma wiele sukcesów.

Carlos na emeryturze

Pod okiem swojego przewodnika komisarza Jarosława Lalko przyczynił się do rozbicia wielu grup przestępczych trudniących się przemytem narkotyków. Jedna z takich realizacji odbyła się w 2021 r. na byłym przejściu granicznym w Słubicach.

Główną rolę odegrał właśnie Carlos, który wykrył schowane w ciężarówce paczki z heroiną. Łącznie blisko 27 kg tego narkotyku, wartego ponad 6 mln zł.

Znalazła 153 kg heroiny  

Carlos wraz ze swoim przewodnikiem, 23 lutego, przeszli na emeryturę. Kom. Jarosław Lalko był przewodnikiem 30 lat. Carlos był jego 4 psem służbowym.

Największe sukcesy miała Sira została uhonorowana pamiątkowym głazem w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Na jej cześć system informatyczny psów służbowych w KAS nazywa się Sira.

Największym sukces Siry było wykrycie 153 kg heroiny w naczepie tureckiego tira w 2001 r. Przewodnik został wówczas uhonorowany przez prezydenta RP brązowym Krzyżem Zasługi. Komisarz Jarosław Lalko w dniu odejścia na emeryturę był najstarszym stażem przewodnikiem psów służbowych w KAS.    

Labrador Hektor zasłynął w wykrywaniu tytoniu

Hektor to niespełna 3,5 letni labrador. Choć tak młody, to jednak jego stan zdrowia nie pozwalał mu dalej pełnić służby w Krajowej Administracji Skarbowej. Dlatego wraz ze swoim przewodnikiem podkomisarzem Zbigniewem Boguckim odszedł ze służby na emeryturę. Hektor był przeszkolony na wykrywanie wyrobów tytoniowych. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy znalazł około 2 tony nielegalnych wyrobów. W piątek 24 lutego ostatni dzień pełnił służbę ze swoim przewodnikiem.   

Przewodnik „ma nosa” do psów

Podkom. Zbigniew Bogucki to najbardziej doświadczony przewodnik w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp. przepracował 32 lata w mundurze, z tego 16 lat jako przewodnik psów służbowych na wykrywanie wyrobów tytoniowych.

Najpierw miał labradora Herosa. Jak mówi o swoim czworonożnym przyjacielu to był mistrz Polski, jeśli chodzi o staż służby. Razem przepracowali w służbie 13 lat. Był szkolony na wykrywanie wyrobów tytoniowych, obecnie ma 16 lat i jest na emeryturze.

Herosa zastąpił właśnie Hektor. Oba psy po odejściu ze służby zostaną ze swoim przewodnikiem, który jest tak z nimi związany, że zapewnił im dom i kochające serce. 

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl
Restauracja COSMOS Zielona Góra - poscigi.pl
Pizzeria Roma w Zielonej Górze - poscigi.pl