OSP Dąbie – Wójt za gminne pieniądze wyremontował wóz strażacki, który sam rozbił. – To atak polityczny na mnie – zapewnia wójt

Wójt Dąbia Marcin Reczuch przy wozie strażackim,który rozbił fot. poscigi.pl

Strażacy OSP Dąbie zarzucili wójtowi Marcinowi Reczuchowi dbanie o jednostkę OSP Szczawno ich kosztem. Podają przykład remontu wozu strażackiego za 100 tys. zł, który rozbił wójt jadąc do akcji. – To były pieniądze z rezerwy budżetowej i nie musiałem tego uzgadniać z radą gminy – wyjaśni nam wójt Dąbia.

OSP Dąbie na swoim profili umieściło wpis, w który informuje, że wójt Marcin Reczuch w ub.r. zapłacił 100 tys. zł za naprawę wozu strażackiego OSP Szczawno. – Nie byłoby w tym nic dziwnego, samochód należało naprawić, ale wójt zrobił to bez wiedzy rady gminy – czytamy na profilu OSP Dąbie. Dalej druhowie wyjaśniają, że wójt za gminne pieniądze, wyremontował samochód, który sam przecież rozbił. Tak rzeczywiście było. To był nowy wóz bojowy.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Do wypadku doszło w poniedziałek, 25 lutego, 2019 r. na drodze w Gronowie koło Krosna Odrzańskiego. Wóz OSP Szczawno uderzył w tył wozu zawodowych strażaków z Krosna Odrzańskiego. Wozów OSP Szczawno prowadził wójt Reczuch, wieloletni strażak ochotnik.

Kabina nowego wozu bojowego strażaków OSP została zmiażdżona. Jeden z ochotników został zakleszczony w kabinie wozu. Na miejscu wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rannych zostało sześciu strażaków. Najbardziej poszkodowany, dowódca wozu OSP, do szpitala trafił śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

OSP Dąbie informuje, że w ub.r. roku dla jednostki w OSP w Szczawnie została kupiona pompa, do której Urząd Gminy dołożył 22 tys. zł. Jednostka dostała też 100 tys. zł do zakupu wozu strażackiego. – Łącznie do OSP Szczawno trafiło ponad 200 tys. zł. Tymczasem OSP Dąbie na zakup wozu zbierało pieniądze wśród ludzi. – Żebyśmy mogli zakupić nowy wóz dołożyliście się kochani wy. Ubolewamy nad takimi poczynaniami wójta – informuje OSP Dąbie.

Zapytaliśmy wójta o finansowanie naprawy remontu wozu strażackiego, który sam rozbił. – Te 100 tys. zł zostało wydane z rezerwy budżetowej i o tym nie muszę informować rady – wyjaśnia nam wójt Reczuch. Zapytaliśmy o zakończenie sprawy wypadku i rozbicia wozu strażackiego. – Na miejscu była policja. Nie zostałem ukarany za spowodowanie wypadku – zapewnia wójt Reczuch. Wyjaśnia, że naprawił wóz, bo inaczej nie jeździłby do zdarzeń, a to groziło zwrotem dotacji do jego zakupu. – To byłoby jakieś 600 tys. zł do zwrotu – mówi wójt Reczuch.

Wójt tłumaczy, że daje pieniądze na utrzymanie wszystkich jednostek OSP w gminie. To jednak OSP Szczawno dostało 22 tys. zł na nową pompę. – Z tej pompy może korzystać każda jednostka OSP, np. na zawodach – zapewnia wójt Reczuch. A jak wyglądają dofinansowania OSP Dąbie? – Przekazujemy pieniądze na utrzymanie jednostki. Między innymi na zakup paliwa oraz ubezpieczenie wozu – mówi wójt Reczuch.

Wójt Dąbia zapewnia, że cała sprawa jest polityczna. – To atak na mnie. Jednostka OSP Dąbie w wyborach poparła moja przeciwniczkę. Nie udało się i teraz jestem atakowany – zapewnia wójt Reczuch.