Zabytkowy pistolet z 1908 r. znaleziony pod podłogą domu w Żarach

Zabytkowy pistolet Bergmann Bayard MI 908 z 1908 roku trafił do muzeum w Drzonowie.

Zabytkowy pistolet Bergmann Bayard MI 908 z 1908 roku oraz skórzana kabura, ładownica i magazynki, zostały znalezione podczas rozbiórki podłogi w starym, przedwojennym domu. Żarscy policjanci przekazali pistolet do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie

W maju br. w jednym z przedwojennych budynków w Żarach podczas rozbiórki podłogi właściciel znalazł starą broń oraz magazynki, ładownicę i kaburę. O nietypowym znalezisku powiadomił żarskich policjantów.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty. Po przeprowadzonej przez biegłego ekspertyzie okazało się, że to pistolet samopowtarzalny produkcji belgijskiej Bergmann Bayard Mi 908 kaliber 9.

Do tego  magazynki nabojowe do pistoletów samopowtarzalnych PO88 kaliber 9 produkcji niemieckiej, skórzana ładownica wz 1090, skórzana kabura, magazynek nabojowy do pistoletu samopowtarzalnego TT wz 33 kaliber 7,62 produkcji radzieckiej.

Zabytkowy pistolet z 1908 r. znaleziony w Żarach

– Znalezione rzeczy mają niewątpliwe wartość historyczną – mówi nadkom. Aneta Berestecka, rzeczniczka policji w Żarach. Asp. sztab. Krzysztof Bujalski prowadził postępowanie w tej sprawie. Po jego zakończeniu i wydaniu przez żarska prokuraturę rejonową postanowienia w przedmiocie dowodów rzeczowych, skontaktował się z Dyrektorem Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

W środę, 8 listopada, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego asp. Przemysław Krasoń i asp. sztab. Bujalski spotkali się z dyrektorem Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie Piotrem Dziedzicem.

Przekazali zabytkowy pistolet oraz kaburę , ładownicę i magazynki do muzealnych zbiorów. Po odnowieniu będziemy mogli podziwiać je obok innych eksponatów muzeum.