Potężny mural powstanie na murze aresztu śledczego w Zielonej Górze

Wtorkowa konferencja prasowa dotyczącą muralu na areszcie śledczym w Zielonej Górze.

Aż 600 mkw będzie miał mural, który powstanie na ścianie aresztu przy ul. Łużyckiej. Miasto ogłosiło ogólnopolski konkurs na projekt i wykonanie jubileuszowej kompozycji. To artyści zadecyduję, co się na niej znajdzie.

To jeden z najciekawszych miejsc w mieście, wielki mur oddziela zielonogórski areszt śledczy od ul. Długiej i Łużyckiej. Codziennie przejeżdżają obok niego tysiące zielonogórzan.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

– Rozmawiając z panią dyrektor aresztu doszliśmy do wspólnie do wniosku, że powstanie na nim mural związany z obchodami jubileuszu miasta – powiedział na  konferencji we wtorek, 11 kwietnia, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Czytaj też – Kolacja z Krzysztofem Rutkowskim na licytacji dla zielonogórzanki Magdaleny Kwiatkowskiej, która walczy z ciężką chorobą

– Chociaż nasz zakład jest zamknięty za wysokim murem, to czujemy się nieodzowną częścią lokalnej społeczności – mówiła Magdalena Wawrzyk, dyrektorka aresztu śledczego. W ubiegłym roku zakończyła się odbudowę muru. Teraz areszt oddaje do dyspozycji miastu ponad 600 mkw. powierzchni na mural.

Mural na murze aresztu śledczego w Zielonej Górze

Przeprowadzeniem muralowej akcji zajmie się galerii BWA, która już ogłosiła ogólnopolski konkurs. – Jest on niezbędny, bo to poważne przedsięwzięcie, ze względu nie tylko na tematykę, ale również na rozmiar. Zajmie ponad 600 mkw. to duża realizacja – mówił Wojciech Kozłowski, dyrektor BWA.

Prezydent Kubicki jest przekonany, że mur będzie lepiej wyglądał z muralem niż z reklamami i spodoba się zielonogórzanom. – Kiedyś, jak się sprowadzałem do Zielonej Góry, areszt znajdował się na obrzeżach miasta. W tej chwili jest to w zasadzie centrum miasta. Dlatego jest ważne żeby ta przestrzeń wyglądał ciekawiej, inaczej – mówi prezydent Kubicki.