Toyota Zielona Góra

Pracownicy sądu w Zielonej Górze protestują. „Pracujemy za miskę ryżu” (ZDJĘCIA)

We wtorek, 15 stycznia, pracownicy Sądu Rejonowego wyszli przed budynek z transparentami. Tam protestują przeciwko niskim zarobkom. – Pracujemy za miskę ryżu – mówią pracownicy administracyjni sądu.

Pracownicy administracji sądu rejonowego wyszli przed budynek na Placu Słowiańskim o godz. 12.00. W rękach trzymali transparenty. „Ciężka praca, marna płaca”, „Uczciwa praca, haniebna płaca” czy „Dość pracy za grosze”. Takie hasła mają zwrócić uwagę ministerstwa.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Pracownicy administracyjni zarabiają, jak sami mówią, po około 2,3 do 2,4 tys. zł miesięcznie. – Z takiej pensji ciężko jest żyć, a co dopiero mówić o wakacjach – mówią pracownicy sądu. Ciężko nawet utrzymać dom. Swoje zarobki porównują do pracy za miskę ryżu.

Obiecano im podwyżki. – Jest propozycja podniesienia naszych pensji o 50 zł, to absurd. Chcemy podwyżki 1 tys. zł – zaznaczają protestujący. Cały czas pracują. Protestują tylko po 15 minut dziennie, bo tyle mogą. Swój protest traktują jak przerwę w pracy, dlatego nie wywołuje to problemów w pracy sądu. Niedawno jednak pracownicy masowo poszli na zwolnienia lekarskie, a to już sparaliżowało pracę sądów.

W sądowej administracji pracują wykwalifikowane osoby, po studiach. Swoje doświadczenia zdobywały latami. O takich pracowników coraz trudniej na ubogim rynku pracy. – Dziś w zamian za nasze doświadczenie i oddanie w pracy musimy walczyć o podwyżkę marnych pensji, bo ministerstwo ma nas gdzieś – mówią pracownicy sądu.

Reklama pościgi
Eko pol - Poscigi.pl