Toyota Zielona Góra

Pracują w grupie i uaktywniają się w okresie przedświątecznym

Okres przedświąteczny i świąteczny to czas wzmożonej aktywności złodziei i oszustów. Zaganiani w gorączce przygotowań do świąt, zajęci zakupami nie zawsze mamy czas, żeby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, a często wtedy mamy przy sobie więcej pieniędzy niż zwykle.

Uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas – w banku, w sklepie, gdy płacisz rachunek w restauracji.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Zatłoczone miejsca to raj dla kieszonkowców – nie ułatwiaj im działań! Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydując się na działania pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca zatłoczone, duże skupiska ludzi, takie jak centra handlowe czy imprezy rozrywkowe.

Uważajmy na kieszonkowców

Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie działalność. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych miejscach, przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu w momencie kiedy nasza uwaga jest zajęta czymś innym.

Telefony i portfele pozostawiane w przymierzalniach lub na sklepowych ladach to niestety przedświąteczna codzienność, którą często wykorzystują osoby znajdujące się w naszym otoczeniu zabierając pozostawione przez nas cenne przedmioty. Pamiętajmy o tym i nie stwarzajmy sami okazji dla złodzieja.

Pamiętaj

  • w miejscach gdzie panuje tłok trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie;
  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach;
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować;
  • jeśli masz przy sobie więcej pieniędzy – unikaj zatłoczonych miejsc;
  • nie trzymaj portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb;
  • płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy;
  • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment;
  • zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy galerii handlowej;
  • zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu kradzieży Twojej torebki czy kieszeni;
  • na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.
Toyota Zielona Góra