Toyota Zielona Góra

Setki osób szukało zaginionych chłopców, nurkowali w niebezpiecznej rzece, robili co mogli. Natura okazała się bezlitosna

Odra, rzeka nieprzewidywalna i niebezpieczna, wypuściła ze swych szponów ciało drugiego z chłopców, pisze zielonogórska straż pożarna.

To była potężna akcja. 180 lubuskich policjantów i 120 lubuskich strażaków zawodowych oraz z jednostek OSP w akcji. – Zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy aby chłopców uratować – mówi st. kpt. Arkadiusz Kaniak, rzecznik zielonogórskich strażaków.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Całymi dniami przeczesywali tereny wokół Ledna. Krok po kroku sprawdzali łąki i lasy. Zaglądali do studzienek, pustostanów oraz przepompowni. Szukali 15-letniego Marka i 13-letniego Filipa.

Strażacy dzień w dzień przeszukiwali dno rzek sonarami i echosondami. Nurkowie schodzili na dno za każdym razem kiedy sonar dostrzegł coś niepokojącego. Nurkowie szukali również w zakolach rzeki.

Z powietrza chłopców szukał policyjny śmigłowiec. Były też strażackie drony. Za zaginionymi w ślad poszły psy tropiące lubuskiej policji oraz Niemiec. To właśnie psy nad rzeką w rejonie Ledna znalazły bluzę Filipa. Wtedy jeszcze była nadziej.

W piątek, 14 maja nadeszła pierwsza smutna informacja. Z Odry koło Krosna Odrzańskiego żołnierze wyłowili zwłoki dziecka. To było 13-letni Filip. Strażacy i policja nie poddawali się. Szukali Marka.

Kolejna tragiczna informacja przyszła w niedzielę. Z Odry w rejonie Ledna wyłowiono ciało 15-letniego Marka. – Niestety, mimo ogromnych wysiłków setek strażaków, policjantów i innych ludzi dobrej woli, pomimo zastosowania najlepszego sprzętu , natura okazała się bezlitosna – mówi st. kpt. Kaniak.

Akcja zakończyła się, a o jej rozmiarze świadczą ilości zaangażowanych jednostek. – Bardzo dziękujemy wszystkim którzy nam pomagali podczas ostatnich 7 dni – mówi st. kpt. Kaniak. Podziękowania kieruje do:

lubuskiej policji, w szczególności komendy miejskiej w Zielonej Górze

funkcjonariuszom komendy miejskiej PSP W w Zielonej Górze

Specjalistycznej Grupie Wodno-Nurkowej PSP Południe Zielona Góra-Nowa Sól

Specjalistycznej Grupie Wodno-Nurkowej PSP Legnica

Specjalistycznej Grupie Wodno-Nurkowej PSP Poznań

Specjalistycznej Grupie Wodno-Nurkowej PSP Międzyrzecz

Grupie Operacyjnej Operatorów Dronów z Komendy Wojewódzkiej PSP Gorzów

WOPR Zielona Góra

WOPR Sława

Ratownictwo Wodne Sława

Marcelowi Korkusiowi, biegłemu z zakresu poszukiwań podwodnych

Romanowi Włochowi z portu w Cigacicach

wszystkim druhnom i druhom OSP z miejscowości: Bojadła, Brody, Cigacice, Czerwieńsk, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Jarogniewice, Głuchów, Kargowa, Kije, Klenica, Mozów, Nietków, Nowe Kramsko, Ochla, Pomorsko, Trzebiechów, Smolno Wielkie, Stary Jaromierz, Świętno (pow. wolsztyński), Zawada i Zabór.

Strażakom PSP z Krosn Odrzańskiego oraz druhnom i druhom OSP powiatu krośnieńskiego

Wojskom Obrony Terytorialnej

Przedstawicielom gmin za wsparcie logistyczne oraz mieszkańcom miejscowości na obszarze poszukiwań i każdemu kto nas wspierał w tych trudnych działaniach.

Toyota Zielona Góra
Reklama pościgi