Teraz zaczęli oszukiwać na pracownika portalu aukcyjnego

Na terenie powiatu krośnieńskiego pojawiła się nowa metoda oszustwa. Kobieta podając się za pracownika portalu aukcyjnego oferowała pomoc w powiązaniu konta portalu z kontem bankowym. Mieszkanka powiatu, która zaufała kobiecie i podała jej dane o które prosiła, straciła ponad 3,5 tysiąca złotych.

Do krośnieńskiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu informując, że została oszukana przez osobę podającą się za pracownika portalu aukcyjnego. Podczas rozmowy telefonicznej kobieta oferowała pomoc w powiązaniu konta portalu z kontem bankowym tłumacząc, że jest to niezbędne, gdy chcemy by pieniądze ze sprzedaży przedmiotów trafiały na konto.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Poleciła ona zalogować się na konto bankowe, a następnie poprosiła o podanie numerów z karty płatniczej. Mieszkanka powiatu nic nie podejrzewając podała je. Wówczas kobieta poinformowała ją, że napisze do banku, żeby zrobić przelew jednorazowy w kwocie 1 złotego, aby móc zarejestrować dane konta bankowego w portalu aukcyjnym.

Następnie poprosiła rozmówczynię o podanie kodu uwierzytelniającego. Po otrzymaniu kodu oznajmiła, że ponownie napisze do banku by zwrócili jej pobraną złotówkę. W tym celu ponownie poprosiła o podanie kodu uwierzytelniającego i zaczęła wprowadzać zmiany limitu transakcji w bliku, na co mieszkanka od razu zareagowała, nie akceptując tego. Nie zaakceptowała również prośby o kod uwierzytelniający na kwotę w euro.

Odrzucenie wprowadzenia zmian i transakcji spowodowało, że kobieta rozłączyła się. Po kilku minutach mieszkanka powiatu otrzymała wiadomość z banku, że ze względów bezpieczeństwa jej karta została zablokowana. Gdy zalogowała się na konto bankowe okazało się, że ktoś dokonał dwóch przelewów na łączną kwotę 3700 złotych oraz próbował wypłacić blikiem 4 tysiące złotych.

Przypominamy, że bez względu na to kto do nas dzwoni i za kogo się podaje, nigdy nie należy podawać żadnych danych osobowych, danych z kart płatniczych, czy też loginu i hasła do konta bankowego. Ponadto nigdy nie należy bezgranicznie wierzyć osobie, która do nas dzwoni z ofertą pomocy. Stosując zasadę ograniczonego zaufania, chronisz siebie i swoje pieniądze.