Zielonogórska policja dostała zgłoszenia prób kradzieży samochód z bezkluczykowym dostępem

Zielonogórscy policjanci w ostatnich tygodniach dostali kilka zgłoszeń o usiłowaniu kradzieży tzw. bezkluczykowych samochodów. Pamiętajmy. Kluczyki do takich pojazdów należy zabezpieczać przed możliwością zeskanowania sygnału przez złodziei.

Zielonogórscy policjanci dostali zgłoszenia usiłowania kradzieży tzw. bezkluczykowych samochodów. Dlatego policjanci przestrzegają właścicieli takich samochodów, żeby zabezpieczali swoje kluczyki przed możliwością zeskanowania kodu.

Kluczyk takiego samochodu ma sygnał, który otwiera pojazd. Kierujący wciska jedynie przycisk START żeby uruchomić pojazd. To właśnie ten sygnał kluczyka najpierw zdobywają złodzieje, potem szybko otwierają samochód i kradną go.

Na czym polega metoda? Przy pomocy specjalnych skanerów złodziej namierza sygnał kluczyka, kopiuje go, a potem w pobliżu samochodu ze swojego urządzenia wysyła sygnał otwierający pojazd.

Kiedy może to zrobić? Zeskanować kod kluczyka z kieszeni właściciela lub nawet przez drzwi domu, bo z reguły właściciele pozostawiają kluczyki w pobliżu wejścia do domu. Taki skaner wyłapuje sygnał z kilku metrów. Samochód natomiast często pozostaje zaparkowany na podjeździe zamiast w garażu – wtedy złodziejowi potrzeba już tylko kilku sekund na odjechanie.

Jak się zabezpieczyć? Należy zminimalizować ryzyko przechwycenia sygnału przez skaner i kluczyk odkładać z daleka od okien i drzwi. Można go wkładać do metalowego pudełka, które zakłóci sygnał. Dostępne są również na rynku specjalne pokrowce, które wyłożone wewnątrz metalową folią uniemożliwiają zeskanowanie sygnału. Kluczyk w takim pokrowcu powinniśmy trzymać zawsze kiedy parkujemy gdzieś poza domem i np. będziemy w dużym skupisku ludzi.